LGS Yerleştirme Birinci Nakit Sonuçları Açıklandı

LGS Yerleştirme Birinci Nakit Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS sonuçlarına göre yerleştirmeye ilişkin esas birinci nakil sonuçlarını “meb.gov.tr” adresi üzerinden açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS)’ne dair yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarını resmi internet sitesi üzerinden duyurdu.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında gerçekleştirilen yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarına, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi “meb.gov.tr” adresinden anlık olarak ulaşım sağlanabiliyor. Bugün ilk günü olan yerleştirmeye esas ikinci nakil başvurularının son günü ise 21 Ağustos. Öğrencilerin ikinci nakil başvurularını, 21 Ağustos tarihine kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları ise 24 Ağustos tarihinde açıklanacak ve bu işlem sonrasında merkezi olarak gerçekleştirilen ana yerleştirme işlemi son bulmuş olacak.

İkinci yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin son bulmasının ardından hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler, bu kez il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına yerleştirme için başvuruda bulunacak. Tüm bu işlemler sonucunda yerleştirme süreci 28 Ağustos’ta yerleştirme süreci tamamlanmış olacak.

Mesleki Eğitime Yerleşen Öğrenci Sayısındaki Artış Yüzde 47

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri, birinci nakil dönemi sonunda tercih yapmış olan öğrencilerin yüzde 96’sının istediği okullara yerleştiğini açıkladı. 10 Ağustos 2020’de açıklanan LGS yerleştirme sonuçlarına göre, mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısı 417 bin 233 oldu. Bu veriye göre, 2019’a göre yüzde 40’lık bir artış gerçekleşmiş oldu. Yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarında da benzer bir artış söz konusu. Buna göre mesleki eğitime olan ilgi artmaya devam etti ve mesleki eğitimlerle ilgili eğitim veren okullara yerleşen öğrenci sayısı 437 bin 248’e ulaşmış oldu. 2020 yılı içinde mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleştirilen öğrenci sayısı geçen yıla oranla yüzde 47’lik bir artış göstermiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.