MEB’den Son Dakika Açıklaması! 500 Bin Öğrenciye Tablet Dağılatacak! Tablet Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

MEB’den Son Dakika Açıklaması! 500 Bin Öğrenciye Tablet Dağılatacak! Tablet Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Korona virüs sürecinde öğrencilere eğitimin uzaktan şekilde online, bazı videolu uygulamalar aracılığıyla yapılması sonucu birçok öğrencinin evinde internet, tablet ve bilgisayar ihtiyacı doğdu. Öğrencilerin sesini duyan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilere 500 bin adet tablet bilgisayar yardımı yapacağını duyurdu. Öğrencilere dağıtılacak olan tabletleri kimler alabilir, nasıl başvuru yapılır

Korona virüs sürecinde öğrencilere eğitimin uzaktan şekilde online, bazı videolu uygulamalar aracılığıyla yapılması sonucu birçok öğrencinin evinde internet, tablet ve bilgisayar ihtiyacı doğdu. Öğrencilerin sesini duyan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilere 500 bin adet tablet bilgisayar yardımı yapacağını duyurdu. Öğrencilere dağıtılacak olan tabletleri kimler alabilir, nasıl başvuru yapılır hepsine haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz.

Eğitimde Bir Yenilik “Hibrit Eğitim Modeli”

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı son açıklamayla seyreltmiş yüz yüze eğitim uygulamalarının başlayacağının duyurusunu yaptı. Bakanlığın yaptığı açıklamalara göre 12 Ekim tarihi itibariyle yeni eğitim modeline geçilmiş olunacak.

1. sınıflarda hali hazırda başlamış olan Hibrit Eğitim Modeli 2, 3, 4, 8 ve 12. Sınıf öğrencileri için de uygulanmaya başlanacak. Hibrit eğitim sürecinde yapılması planlanan seyretilmiş yüz yüze eğitimin beraberinde online ortamdan uzaktan eğitimin de gerçekleştirilmesi.

Uzaktan Eğitim Süreci 31 Ağustos’ta Başlamıştı

Öğrenciler fiziki şartlar altında okullarında eğitime başlayamamış olmaları sebebiyle eğitimlerine uzaktan 31 Ağustos tarihinden itibaren TRT EBA kanalı aracılığıyla başlamışlardı. Televizyon aracılığıyla derslerinin takibini yapabilen öğrenciler bunun akabinde ikinci bir eğitim platformuna ihtiyaç duymaya başladılar.

21 Eylül’de Yeni Eğitim Öğretim Süreci Başlatılmıştı

Tüm Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda 21 Eylül tarihi itibariyle uzaktan online eğitim süreci başlatılmıştı. Öğrenciler bu sürecin başlamasıyla evlerinde kendi öğretmenleriyle online uygulamalar üzerinden canlı eğitime başladılar.

Online ortamlarda yapılan dersler beraberinde evlerde internet ve tablet, bilgisayar ihtiyacı doğurdu. Bazı ailelerin bu imkanları sağlayamaması sonucunda birçok öğrenci mağdur oldu ve eğitimlerinden geri kaldı.

Mağdur öğrenci ve ailelerin sesini duyan Milli Eğitim Bakanlığı yeni başlattığı kampanyanın duyurusunu yaptı.

500 bin Tablet Dağıtımı Yapılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimine rahatlıkla evinden devam edebilmesi için 500 bin öğrenciye tablet bilgisayar ulaştıracağını duyurdu.

Tablet Bilgisayarları Kimler Alabilecek?

Bakanlık tablet bilgisayarların dağıtılması konusunda ihtiyaç sahibi öğrencilerin öncelikli olacağının altını çizdi. Bu kapsamda değerlendirilmede eğitim çağındaki kardeş sayısı, ailenin gelir düzeyi, yüz yüze eğitime devam etme durumu ve özel eğitim ihtiyacı halleri gibi durumlar göz önüne alınacağı belirtildi.

Tabletlerin Dağıtımları Nasıl Gerçekleştirilecek?

Tablet bilgisayarların dağıtımı için stratejik plan bakanlık tarafınca oluşturuldu. Bu kapsamda cihazların dağıtım sürecini il milli eğitim müdürlükleri koordinasyonu altında sağlanacak ve takibi yapılacak. Cihazlar il milli eğitim müdürlüklerinden okul yönetimlerine gönderilecek, okul yönetimleri aracılığıyla da ihtiyaç sahibi öğrencileri teslimi sağlanacak.

Aynı zamanda sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil inisiyatifler tarafından sağlanmış olan ayni ve nakdi tablet bilgisayar desteklerinin de öncelikli olarak önce ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşması için hazırlanmış olan stratejik plan takip edilecek.

Dağıtımlar Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

Öğrencilerin uzaktan eğitimleri devam ederken tablet bilgisayar dağıtımları ne zaman yapılacak? Evinde bilgisayarı, tableti olmayan öğrenciler derslerini nasıl takip edecekler?

Evinde internet hizmeti ve yeterli imkanı olmayan öğrencilere bir an önce bu hizmetlerin ulaşabilmesi için tabletlerde EBA ve canlı dersler için kullanılacak internetin temin edilmesi için Bakanlık tarafınca yapılan çalışmalar sürdürülüyor.

Planlanan stratejik dağıtım modeli ile ihtiyacı olan öğrencilere öncelikli olarak tablet bilgisayarların dağıtımının yapılmaya başlanmasındaki tarih gelecek hafta olarak veriliyor.

Aynı zamanda okulların 12 Ekim’de açılması durumu da değerlendirilerek bu dağıtımlar sonrası yeni tablet dağıtımları ile ilişkin planlamalar tekrar yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.