Milli Eğitim Bakanlığı Lgs ikinci nakil sonuçlarını açıklandı !

Milli Eğitim Bakanlığı Lgs ikinci nakil sonuçlarını açıklandı !

Milli Eğitim Bakanlığı, Lgs yerleştirilme kapsamında gerçekletirilen, beklenen ikinci nakil sonuçlarını açıkladı. Öğrencilerin Büyük bir oranını oluşturan %98'i istediği okula yerleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS ikinci başvurularını 17 Ağustos-21 Ağustos tarihleri aralığında gerçekleştirmişti. Mili Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer : ''Liselere geçiş yerleştirme kapsamındaki öğrencilerin süreci, merkezi kısmı başarılı bir şekilde tamamlanmış bulunmaktadır.'' dedi.

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, 2020 Lgs kapmasında merkezi yerleştirme sürecinin 2. nakil sonuçlarının beyanı ile tamamlanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lgs kapsamındaki liselere yerleştirmelerde, bu sene hem öğrenci sayısı fazlalığının hem de covid-19 salgın sürecinin , iki mühim olumsuzluğun bir araya geldiğini işaret etti. ''Özellikle 8. sınıf öğrenci sayısının neredeyse 500 binlik bir bir artışın, sisteme aşırı yük yüklemesine rağmen, yerel olarak tüm illerdeki kayıt bölgelerinde her lise türünde yeterli kontenjanı rahatlıkla oluşturduk. 2019 yılında da gerçekleştiği gibi yerleştirme aşamasının merkezi olarak yapılan kısmı, başarılı bir şekilde tamamlandı ve yerleştirmeye esas ikinci nakil ile birlikte, tercihte bulunan öğrencilerin %98'i istedikleri okula yerleşti.'' diye beyan etti.

Lgs tercih süreci sonucunda herkes yerleşecek!

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, ikinci yerleştirmeye esas nakil sonunda da hiç bir yere yerleşemeyen öğrenciler için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca, başvuruların bugünden itibaren 26 Ağustosa kadar alınacağını ve 28 Ağustos'ta yerleştirme sürecinin tamamlanacağını beyan etti.

Meslek liselerine tercih %63 arttı!

Mahmut Özer, mesleki eğitime yönelik okulların,öğrenciler tarafından tercih edilmesinin, 2018 yılından itibaren %63 oranında ciddi bir artış sağladığını belirtti. Özer daha sonra ''Son iki yılda mesleki eğitimde yapılan iyileştirmeler artık öğrencilerimizin de dikkatini çekti. 2020 yılında hem mesleki eğitim öğrenci sayısında hem de mesleki eğitimde başarı dilimlerinde ciddi bir iyileşme oldu. 2020 yılındaki  yerleştirmeye esas ikinci nakil sonunda, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine yerleşen öğrenci sayısı 446 bin 632'ye yükseldi. Böylece 2020 yılında Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine yerleşen öğrenci sayısında, 2019 yılına göre %52'lik bir artış sağlanmış oldu. 2018 yılına göre ise mesleki eğitimde öğrenci sayısı artışı %63 oranında oldu. Sadece öğrenci sayısı yükselmedi, aynı zamanda sınavla öğrenci alan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nin taban ve tavan puanlarında da ciddi atışlar oldu. Sonuç olarak attığımız adımlar, meyvelerini verdi.'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.