Çalışan Çalışmayan Ayrımı Yapılmaksızın Vatandaşlara 711 TL Ödeme Yapılacak!

Nakdi, ayni, yakacak ve gıda yardımları için başvuru şartları nelerdir? Başvurular nereye yapılmaktadır?

Finans 04.09.2020, 12:05 04.09.2020, 15:25 Özgür Çevik
Çalışan Çalışmayan Ayrımı Yapılmaksızın Vatandaşlara 711 TL Ödeme Yapılacak!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında zor günler yaşayan vatandaşlara destek olmak için devlet yardımları harekete geçirildi. En düşük emekli aylığının 1500 liraya çıkartılması herkesi sevindirirken 65 yaş aylığının verilmesi sürdürülüyor.

Elektrik tüketim desteği ödemelerinde, diğer sosyal yardımlar için muhtaçlık hesaplamasında gelir tespitindeki bedel dikkate alınmıyor. Dar gelirli aileler için elektrik tüketim desteği uygulaması 1 Mart 2019’da başlamıştı. Bu uygulama ile devlet 2 milyon 22 bin hanede her ay yaklaşık 100 liralık elektrik faturası ödemesi gerçekleştiriyor. Sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi aileler için uygulanan program türünde verilmektedir. Devlet; gıda, barınma, yakacak, nakit gibi temel ihtiyaçları kapsayacak şekilde birçok farklı türde yardımlar vermektedir.

Düzenli yardım alan aileler ödemelerini PTT aracılığı ile almaktadır. Devletin düzenli yardım verdiği ihtiyaç sahipleri PTT’ye geçerli kimlik belgelerini ibraz ederek ödemelerini alabiliyor. Elektrik tüketim desteğinden faydalanabilmek  için evde yaşayan kişi sayısı da önemli hale geliyor. Ödeme türleri kişi sayısına göre;  Buna göre;1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (53.27 TL).3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (71.02 TL).4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (88.78 TL).5 ve daha fazla kişilik haneye aylık 150 kilovatsaat (106.53 TL).

Devlet yardımları için hangi şartlar aranıyor? Hanede yaşayan kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 1’inden az olursa aile yardım için başvuruda bulunabiliyor. 2020 yılı verilerine göre bu bedel 701 lira ediyor. Dört kişilik ailenin geliri 2804 liranın altında kalıyorsa o zaman bu yardımlara başvuruda bulunabiliyor. Başvuruların yapıldığı yer ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları.

Aile Yardımları Gıda Yardımları Başvurusu

İhtiyaç sahibi vatandaşlar temel gıda ihtiyacının karşılanması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilmektedirler. Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde yılda iki defa verilen bu yardımlar için kaynak aktarılır. Ayrıca barınma yardımları da oturulamayacak derecede bakımsız ve eski olan evlerde yaşayan vatandaşlara evlerinin bakım ve onarımı için yine nakdi yardımlarda bulunulmaktadır.

Sosyal Konut Projesi Sosyal hiçbir güvencesi olmayan, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi aracılığıyla ev yapımını kapsamaktadır.

Yakacak yardımları 2003 yılından itibaren Türkiye Kömür İşletmeleri’nden sağlanan kömür ve yine Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılmaktadır. Kışlık yakacak sağlanması için en az 500 kg olarak dağıtılmaktadır.

65 Yaş Aylığı Almanın Şartları Nelerdir?

65 yaş aylığı; 2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkındaki kanuna dayanarak ödenmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi ve 65 yaş üstü vatandaşlara kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes faydalanabilir. 65 Yaş aylığı şu anda 711 lira olarak ödenmektedir.

güçsüz ve aynı zamanda kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkındaki kanun kapsamında verilmektedir. Daha önce belirttiğimiz gibi herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, ihtiyaç sahibi ve 65 yaşını doldurmuş kişilere söz konusu aylık bağlanmaktadır. Bu aylıktan söz konusu şartları sağlayan kadın veya erkek herkes faydalanabilir. Ancak, bu aylığı almak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

65 yaş aylığı alabilmek için hangi şartlar gereklidir?

  • 65 yaşını doldurmuş olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
  • Nafaka almıyor olmak
  • Düzenli gelire sahip olmamak
  • Sağlık sigortası sahibi olmamak
  • Sosyal hizmetler kanunu kapsamında harçlık almıyor olmak
Yorumlar (0)