Artık HES Kodu Olmadan Birçok Yere Giremeyeceksiniz! HES Kodu Nereden Ve Nasıl Alınır? SMS ve E Devlet İle HES Kodu Alma Yolları…

Koronavirüs vakaları tüm dünyada yeniden hareketleniyor. Ülkemizde de özellikle büyük şehirlerde etkisini artırarak sürdüren koronavirüs salgınına karşın birçok önlem alınmaya da devam ediliyor. İşte bu önlemlerden biri olan HES kodu uygulaması da daha geniş bir alanda kullanılmaya başlıyor. Seahatler, devlet dairesi işleri, sınav girişleri, kamu binalarına girişte vb. yerlerde istenen ve zorunlu hale getirilen HES kodu zorunluluğu dikkat çekiyor. HES kodunuzu Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması, SMS ya da E-Devlet sistemi üzerinden temin edebilirsiniz.

Gündem 17.10.2020, 11:22 17.10.2020, 11:34 Özgür Çevik
Artık HES Kodu Olmadan Birçok Yere Giremeyeceksiniz! HES Kodu Nereden Ve Nasıl Alınır? SMS ve E Devlet İle HES Kodu Alma Yolları…

HES Kodu Nereden Ve Nasıl Alınır? SMS Ve E-Devlet İle HES Kodu Alma Yolları…

Korona virüs testi yaptıran ve testi pozitif çıkan kimselerin hızlı şekilde saptanmasına yarayan HES kodu uygulaması özellikle devlet dairesine girişler ve şehirler arası seyahatlerde kullanılıyor.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

  • HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girin. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.
  • HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

HES Koduna Dair Diğer Bilgiler

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında ortaya çıkarılan, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde, kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.  Paylaştığınız bu kodların üstünden ya da kurumlarla sağlanan bilgi alışverişinin ardından sorgulanabilecektir.

Bu kodu kullanmanız yararınızadır. Şehirler arası toplu ulaşımda geçireceğiniz süre boyunca oluşan bulaş riskini azaltmak amacına hizmet eder. Korona virüs temaslı olan vatandaşlar toplu taşıma araçlarına HES kodu sayesinde alınmıyorlar. Çünkü temas olup olmadığı HES kodu tarafından ortaya konuluyor. Daha sonra birlikte seyahat edilen kimsede virüs çıkarsa işte bu konuda sizi bilgilendirmek için büyük bir sistemdir. Üretilen HES kodları şahısların kendine aittir. Örneğin bir yerde bulundunuz, orada birçok insanla temasınız var. Orada kimlerle temas ettiğinizi tam olarak bilmeniz mümkün değil. İşte HES kodu burada hayatınızı kurtarabilir. Çünkü HES kodu Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmek için kullanılır.

Yorumlar (0)