CHP Uşak Milletvekili Yalım: Konya Karapınar'da oluşan obruklar şehir merkezine kadar ilerledi

CHP Uşak Milletvekili Yalım: Konya Karapınar'da oluşan obruklar şehir merkezine kadar ilerledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Konya Karapınar'da oluşan obruklar için yetkilileri uyardı. Vekil Yalım:" En az deprem kadar sorun teşkil eden bir durumla karşı karşıyayız. Acilen tedbir alınmalı." dedi.

Kahramanmaraş'ta yaşanan depremden sonra, ülkenin birçok bölgesinde zaman zaman sarsıntılar meydana geliyor. Afet bölgesi ilan edilen yerler dışında KonyaSivas gibi farklı şehirlerde de küçük şiddetli depremler yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde Konya'da yaşanan deprem sonrasında iki fay hattı arasında obruk oluşumu gözlemlendi. İç Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yıl içinde oluşan obruklar nedeniyle Özkan Yalım yetkilileri göreve çağırdı. Konya'nın tehlike altında olduğunu ifade eden Vekil Yalım açıklamasında:" Bildiğiniz üzere Konya'nın Karapınar İlçesi'nde son yıllardaki yaşanan kuraklık ve yer hareketleri nedeni sayıları 2 bin 500'ü geçen irili ufaklı obruklar nedeni ile sıkıntılar yaşanmaktadır.

" VATANDAŞ ARTIK DESTEKLENMELİ"

 Gördüğüm kadarı ile hükümet bu konuda vatandaşa önlem aldıracak tedbirleri sunmamaktadır. Üniversitelerin kurmuş olduğu obruk araştırma merkezlerinin raporları Sümen altı edilmektedir.  Karapınar ve Konya Merkezde ve Karapınar İlçesi civarında yapılan tarım yeraltı su kaynaklarımız yeteri seviyeye ulaşıncaya kadar çok su tüketen tarım bitkilerinin daha az su tüketen bitkilere yönlendirilmesi gerekmektedir. Fakat bu bölgede bilinçsizce yeraltı su kuyuları kullanılmaya devam etmektedir. Bölgede daha önceleri yeraltı su kuyuları 40-50 metre derinliklerde su çıkarılırken şimdi bu su kutularının derinlikleri her yıl yaklaşık 10 metre aşağıya inerek 120-130 metre derinliklere kadar inmiştir. Bu verimli topraklarda az su tüketen tarım çeşitliliğine geçilmeli vatandaş bu konu ile ilgili olarak desteklenmeli gerekiyorsa tarımsal destek verilmelidir.

konyada-obruklar-1.jpeg

"OBRUKLAR KONYA MERKEZE KADAR GELDİ"

Nasıl mı? Örneğin bu alanlarda çok su tüketen. Pancar ekimini çiftçilerimiz buğdaya göre daha fazla dönüm başına gelir elde ettikleri için tercih etmektedirler.  Eğer burada çiftçimiz daha az su tüketen buğdaya, arpaya veya daha az su tüketen tarımsal faaliyetlere yöneltilir aradaki maddi kaybı devlet tarafından teşvik edilerek finanse edilirse yeraltı sularının korunması sağlanmış olacaktır.  Acilen bu teşvik yöntemine geçilmelidir. Maalesef alınmayan tedbirler nedeni ile Karapınar'da oluşan obruklar Konya Merkezine kadar ilerlemiştir.  

"YAŞANAN CAN VE MAL KAYBINDAN HÜKÜMET SORUMLU"

Konya Merkez'de bulunan eskiden çöp toplama alanı olarak kullanılan Aslım Çöplüğü 'nün dibinde obruklar oluşmaya başlamıştır. Bölgede acil tedbirler alınması gerekmektedir. Bu alan şimdilik sanayi alanıdır.  Ancak yerleşim yerlerine çok yakındır. Ayrıca obruklar Konya Merkez Saraçoğlu Mahallesi yerleşim yeri yakınlarına kadar ilerlemiştir.  Konya yerel yönetimleri yani belediyeler ve merkezi hükümet bu konuyu maalesef gündem dışında tutmaktadır.  Obruk meselesi ile ilgili olarak derhal önlem alınmalıdır. Önlemler alınmaz bu konu göz ardı edilmeye devam ederse, Konya Merkezde yaşanacak can ve mal kayıplarından hükümet ve yerel yönetim olarak büyükşehir ve ilçe belediyeleri en başta sorumludur.  

"HALK KORKU İÇİNDE ACİLEN TEDBİR ALINMALI"

 Bazı çiftçilerin tarlasını sürdüğü esnada ve tarlasının hasadını yaptığı anda dahi toprakların gözleri önünde aniden çöktüğü dev obrukların oluştuğu bilinmektedir. Çiftçiler artık tarlalarında çalışırken ve evlerinde uyurken çok tedirginlerdir.  Yaşanan depremlerin obrukları dahada derinleştireceği  korkuları artmıştır. Öte yandan Karapınar'dan Konya Ereğli İlçesine tarafına kadar obruklar oluşmaya devam etmektedir.  Bu konu deprem kadar önemli bir konudur. Derhal tedbirler alınmalıdır."dedi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.