Son dakika Gelişmesi: Özgür Özel, Genel Başkan Adaylığını Resmen Açıkladı: "Türkiye, Değişen CHP ile Değişecek!"

Son dakika Gelişmesi: Özgür Özel, Genel Başkan Adaylığını Resmen Açıkladı: "Türkiye, Değişen CHP ile Değişecek!"

Türk siyaset sahnesinde son dakika bombası patladı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanı Özgür Özel, genel başkanlık için aday olduğunu resmen duyurdu. Özel, siyasi kariyerinde önemli bir adım atarak "CHP'yi iktidara taşımak amacıyla genel başkanlığa talibim" dedi.

Türk siyaset sahnesinde son dakika bombası patladı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanı Özgür Özel, genel başkanlık için aday olduğunu resmen duyurdu. Özel, siyasi kariyerinde önemli bir adım atarak "CHP'yi iktidara taşımak amacıyla genel başkanlığa talibim" dedi.

CHP'nin deneyimli ismi Özgür Özel, bu önemli kararını bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Toplantıda, kadınların aktif katılımını teşvik etmek, sağlık hizmetlerini herkesin erişebileceği bir seviyeye çıkarmak, toplumsal trajedilerin tekrarlanmasını engellemek gibi önemli amaçlarını dile getirdi ve CHP Genel Başkanlığı için resmi başvurusunu yapmış oldu.

Özel, konuşmasında şunları söyledi: "Kadınların etkin siyasette yer almasını sağlamak, herkesin adil sağlık hizmetlerinden yararlanmasını temin etmek, ülkemizin tarihinde yaşanan acı olayların bir daha yaşanmaması için CHP Genel Başkanlığı'na adaylığımı ilan ediyorum. Bizim çağrımız Türkiye Cumhuriyeti'ne aittir ve CHP, değişirse Türkiye değişir."

Özel'in bu önemli açıklamasına destek veren milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve ailesi, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısını izlemek üzere bir araya geldi.

CHP'nin genel merkez binasının ikinci katındaki toplantı salonunda gerçekleşen bu tarihi an, parti içinde ve Türk siyasetinde büyük yankı uyandırdı. Özel'in genel başkanlık adaylığı, CHP'nin geleceği ve Türkiye'nin siyasi arenası üzerinde önemli bir etki yapması bekleniyor. Bu gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

"BU BİR YOLCULUĞUN HİKAYESİDİR"

Özel'in açıklamasından satır başları şu şekilde:

* Bu bir yolculuğun hikayesidir. Bu artık korkmayanların hikayesidir. Bugün dinleyeceğiniz 28 Mayıs'ı sabahı 81 ilde uyanıp da o günden beri huzurlu bir uyku uyuyamayanların hikayesidir. Seni bu karara ne itti diye soranlara 'Babamın, benim ve kızımın arkadaş grupları' diyenlerin hikayesidir. 30 yıldır sönmeyen Madımak ateşinin zaman aşımı kararıyla yürekleri dağlamasına engel olamamanın hikayesidir. Hiçbir şey olmamış gibi davranmaya itiraz edenlerin hikayesidir. Bir daha aynı hataları yapmamak için azim ve inanç taşıyan gençlerin ve kadınların hikayesidir. Türkiye'yi değiştirmek için CHP'yi değiştirmeye inanan kadroların hikayesidir. Bu bir lider değişikliğinin ötesinde, gücü kadrolardan alan ve kadrolarına güç veren bir hareketin hikayesidir. Bu hikaye, Atatürkçülerin, namusluların, İsmet Paşa'nın, Karaoğlanların hikayesidir.

* Ellerinizdeki kitapçık bu amasız fakatsız çıkılan yolculuğun ilk adımıdır. İlk adımdır ama kararlıdır, birikmiştir, kollektiftir. Tek bir kişinin değil bir kadronun attığı adımdır. Parti yönetimi yenilginin nedenlerini araştırıp yeni bir yol haritası çizmedi. Parti içi iktidarı korumaya odaklandı. Parti yönetimi durumu onarmaya yönelik adımlar atmak yerine bu kırılmayı görmezden gelmeyi tercih etti.

"DAHA ÖNCE BAŞARDIK, YİNE BAŞARACAĞIZ"

* Yeni yüzyılda yeni bir siyaset için yeni yaklaşımlarla yol alacağız. Ülkemizin kaderini değiştiren, nice devrime imza atan bir siyasi irade bunu yine yapacak güce ve kudrete sahiptir. Daha önce başardık, yine başaracağız. İş cinayetlerini artıran üretim baskısından, grev yasaklarından sendikal baskıya emekçi sınıfının yanından ödünsüz pozisyon alıyoruz. Kutuplaştıran siyaset anlayışını reddediyoruz. Etnik ve mezhepsel kutuplaşmayı kabul etmiyoruz. Tüm farklılıkları kucaklıyoruz. Toplumu dikine kesen ve ayrıştıran siyaseti reddediyor, yatay siyaset anlayışını savunuyoruz.

"39 MİLLETVEKİLİNİN VERİLMESİ UNUTULMAYACAK HASARLAR BIRAKTI"

* İttifak siyaseti, ittifak kuranların birbirine benzediği bir siyaset olmamalıdır. İttifaklar, parti vicdanında karşılık bulacak şekilde tasarlanmalıdır. Partimizin 39 milletvekilini başka partilere vermesi parti tarihinde unutulmayacak hasarlar bırakmıştır. Bu süreç parti içi denetime kapalı olarak yürütülmüştür. Seçilmiş kurullar dahi bilgilendirilmemiştir. Sorumluluk üstlenmeyen yönetim tarzı kabul edilemez.

* İstanbul Sözleşmesi'nden hukuksuz çekilme kararından güç alanların yeni hedefleri var: 6284 sayılı kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun, çocukların cinsel sömürüsünü engellemek için Lanzarote Anlaşması ve kadın erkek eşitliği artık hedeftedir. İkinci yüzyılın CHP’si karar alma süreçleri, katılım ve etik ilkeler bakımından yola devam etmelidir. Partinin lideri, kadro, siyaset yapma tarzı yenilenmeli. Tüzükteki yetki ve sorumlulukları bazen aşan yönetim anlayışı toptan terk edilmelidir.

ADAYLIĞINI RESMEN AÇIKLADI

* Kadınların etkin olacağı siyaset tarzını etkin kılmak için, sağlık hizmetlerinden herkesin yararlanabileceği bir Türkiye için, başka Somalar, Ermenekler yaşanmaması için, CHP Genel Başkanlığı'na adaylığımı ilan ediyorum. Çağrımız Türkiye Cumhuriyet'i vatandaşlarınadır. CHP değişirse Türkiye değişir.

Özgür Özel kendisine destek olmak için parti genel merkezine gelenlere teşekkür ederek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saygı ve sevgilerini iletti.

Gazetecilerin sorularına yanıt veren Özel, grup başkanlığına devam edip etmeyeceği ile ilgili, "Yarından itibaren il kongrelerimiz yapılacak. Özgür Özel, halkın yanında. 50 gün boyunca çalışmaya devam edeceğiz. Kurultay kararı alınmış değil, bundan sonraki süreçte bu değerlendirmeyi yapacağız. Ben kazanırsam Genel Başkan ve Grup Başkanı olacağım. Bu süreçle ilgili durumu ikilik olarak tanımlamamak gerekiyor" dedi.

İMAMOĞLU'NUN TEBRİK MESAJINA İLK YORUM

Özel, kendisini tebrik eden ilk isim olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na da yanıt verdi.

Özel, "Mesajını az önce gördüm. O da bu partinin bir evladıdır, çok teşekkür ediyorum" dedi.

İMAMOĞLU NE DEDİ? İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Özel'i tebrik eden ilk isim oldu. X hesabından bir paylaşım yapan İmamoğlu, "CHP değişirse Türkiye değişir. Türkiye’nin değişimi için yola çıkan Özgür Özel’e ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Özgür Özel'in Adaylığına Olumlu Yanıt Geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Eğitim-İş ziyareti sonrası düzenlediği basın toplantısında, CHP Grup Başkanı Özgür Özel'in genel başkanlığa adaylığını açıklamasına ilişkin "Gayet güzel. CHP diğer partiler gibi değildir. Herkesin aday olma hakkı vardır. Yarın Özgür Bey adaylığını ilan edecek. Bir arkadaşımız İstanbul’dan mektup yazmış. Ben de adaylığımı genel merkezde ilan edebilir miyim diye. Tabi dedik." şeklinde olumlu bir yaklaşım sergiledi.

Özgür Özel'in basın toplantısı öncesinde Halk TV'ye verdiği demeçte, kurultay tarihini de resmi olarak açıklamış ve "5 Kasım partimiz için, hepimiz için uygundur." ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, Özgür Özel'in genel başkan adaylığı sonrası görevinden istifa edip etmeyeceği konusu merak konusu oldu. Ancak şu an için Özel, sorumluluklarından ve görevinden istifa etmeyi düşünmediğini açıkladı.

CHP içindeki bu gelişmeler, Türk siyasetinin gündemini oldukça hareketlendirmiş durumda. Parti içi demokrasi ve adaylık sürecinin nasıl şekilleneceği, önümüzdeki dönemde yakından takip edilecek konular arasında yer alacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.