Merkez Bankası ‘Dijital Lira’ Adımı İçin Dijital Para Ekibi İlanı Yayınladı. Başvuru Koşulları Nelerdir? İlanın Detayları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün çok önemli bir ilan yayınladı. İlana göre Merkez Bankası (TCMB), bizzat kurum tarafından oluşturulması amaçlanan Dijital Lire projesi için harekete geçiyor. Piyasadaki tüm yorumlar bu yönde. İşte tüm ayrıntılar…

İş İlanları 09.09.2020, 16:45 Özgür Çevik
Merkez Bankası ‘Dijital Lira’ Adımı İçin Dijital Para Ekibi İlanı Yayınladı. Başvuru Koşulları Nelerdir? İlanın Detayları Nelerdir?

Merkez Bankası Dijital Para Ekibi Kuruyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dijital para için harekete geçti. Dijital Lira projesi kapsamında yeni ekip arkadaşları aramaya başlayan Merkez Bankası, bir ilan yayınlayarak duyuruda bulundu.

İlana göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ortaya koyduğu kurumsal vizyon çerçevesinde gelecek yılların finansal altyapısını şekillendirebilecek stratejik projeler yürüttüğü belirtilirken, Merkez Bankası’nın yenilikçi teknolojiler hedeflerini gerçekleştirmek adına Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü’nü kurduğu belirtildi. İşte o açıklama:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ortaya koyduğu kurumsal vizyon çerçevesinde geleceğin finansal altyapısını şekillendirecek stratejik projeler yürütmektedir. Merkez Bankasının yenilikçi teknolojiler alanındaki hedeflerini gerçekleştirmesi amacı ile 2020 yılı başında Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Genel Müdürlük aynı zamanda Yenilikçilik Odağı (Innovation Hub) olarak faaliyet gösterecektir.”

İşte Merkez Bankasının Yayınladığı İlanın Detayları ve Şartlar

  • Alınacak Kişi Sayısı: Uzman Yardımcısı (10 kişi)
  • Çalışma Şekli: Tam zamanlı/Kadrolu
  • Çalışma Yeri: Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü (İstanbul)

Bilgilendirme

Adaylarla kağıt ortamında herhangi bir yazışma yapılmayacağı bildirilirken, adaylara yapılacak bilgilendirme ve çağrıların, adayların başvuru sırasında bildirdikleri e-posta adresi üzerinden gerçekleşeceği ifade edildi. Öte yandan bilgilendirmelerin de yine Merkez Bankası’nın insan kaynakları sayfasında bulunan insankaynaklari.tcmb.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacağı duyuruldu.

Başvuru Koşulları (09-28 Eylül 2020)

  • 01.01.1986 ve daha sonra doğmuş olmak.
  • Son başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak kişilerde aranan genel şartları sağlamak.
  • En az dört yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, kontrol ve otomasyon mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği, işletme mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği, uygulamalı matematik, finans mühendisliği, finansal matematik, kriptoloji, fizik, veri bilimi, yapay zeka programlarında lisans ya da lisansüstü eğitimini tamamlamış olmak.
  • Son başvuru tarihi itibarıyla son beş yıl içinde yapılan; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 70 İngilizce puanı veya Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test sınavından (TOEFL-iBT) en az 84 puan almış olmak.
  • Başvurusu kabul edilen adaylar, genel yetenek ve yazılı meslek sınavına da girmek zorunda olacak. Bu sınavı geçmeleri durumunda kişilik ve yetkinlik sınavlarına da girecek olan adaylar en son komisyon mülakatına girecek ve burada da başarılı olanlar Merkez Bankası bünyesinde çalışmaya başlayabilecek.
  • Adayların ilgili ilan için başvurabilecekleri son başvuru tarihi ise 28 Eylül 2020 saat 17:30 olarak bildirildi.
Yorumlar (0)