Maske Kullanırken Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz? İşte Cildi Korumanın Yolları

Maske Kullanırken Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz? İşte Cildi Korumanın Yolları

Salgınla beraber artan maske kullanımı cilde büyük zararlar verebiliyor. Maske kullanırken cildi korumanın yolu ise iyi bir bakım ve dikkatten geçiyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle artık her yerde maske ile dolaşmak zorunda kalmak cilt problemlerini de beraberinde getiriyor. Uzun süre maske takmak cildi tahriş edebiliyor ve sivilce, akne, uçuk gibi problemlere yol açıyor. Ancak maske şu anda en büyük koruma tedbiri olarak kullanıldığı için maske kullanırken cilt koruma önlemleri alındığında hem virüs hem de cilt problemlerinden korunmuş olunuyor.

Maskenin Doğru Kullanılması Önemli

Takılan maskenin kesinlikle doğru kullanılması gerekiyor. Maskenin ne çok sıkı ne de çok gevşek olması gerekiyor. Çok sıkı maske cildi ve yanak bölgesini tahriş edebilir gevşek maske ise virüse karşı korumayı azaltabilir. Bu nedenle burun ve ağız kısmını kapatacak şekilde normal sıkılıkta kullanılması yeterli olacaktır. Ayrıca maskenin 3-4 saatte bir değiştirilmesi ve değiştirilirken ellerin temiz olası gerekir. Maskenin dışarıya temas eden tarafına dokunulmaması da önemli.

Bol Su Önemli

Yoğun maske, dezenfektan ve kolonya kullanımı cildi tahriş edebilir, elleri sürekli sabunlarla yıkamak kurutabilir. Kapalı alanlarda maske takmak yüz bölgesinde döküntü, kaşıntı, sivilce ve yağlanmalara sebep olabilir. Bu nedenle bol su içmek cildi rahatlatacaktır. Ayrıca sivilce oluşumuna karşı cildi düzenli olarak temizlemek de cilt problemlerini azaltacaktır.

Cildi Nemlendirmenin Önemi

Maske takarken ve çıkarırken kesinlikle ellerin temiz olması gerekiyor. Ayrıca bu dönemde cilt nemlendirmesine de ayrı bir özen göstermek gerekiyor. Sabah ve akşam cildi su bazlı bir nemlendiriciyle nemlendirmek cildin kurumasının önüne geçecektir. Cildi kurutmamak için ise sıcak değil ılık bir duş yararlı olacaktır. Çünkü sıcak su cildi kurutarak cildin daha fazla tahriş olmasına neden olacaktır.

Yaz Aylarında Yoğun Makyajdan Kaçının

Sıcak yaz aylarında sık makyaj yapmak zaten zorlayıcı olacaktır. Bir de üzerine maske gibi koruma araçları eklenince cildin nefes alması engellenecektir. Bu nedenle en azından fondöten kullanımını azaltmak cilt problemlerinin bir nebze azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bu dönemde fazla baharatlı ve sıcak içeceklerden kaçınılması da cildi rahatlatacak ve terlemesini engelleyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.