5 Milyon Emekliye 355 TL İntibak Müjdesi! Emeklilik Maaşına 355 TL Zam! İşte Detaylar…

Milyonlarca emekli bu yıl yapılması beklenen toplantıdan çıkacak olan maaş farkı ek ödemesi kararını bekliyor. Beklenen intibak zammı için yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor… Pandemi sürecinde beklenen emekli maaş zammı ile ilgili düzenleme yapılmasına karar verildi.

SGK 21.11.2020, 14:09 Özgür Çevik
5 Milyon Emekliye 355 TL İntibak Müjdesi! Emeklilik Maaşına 355 TL Zam! İşte Detaylar…

Yapılan düzenlemelere göre en düşük emekli maaşının 1500 TL olmasına karar verildi. Pandemi sürecinde zorluk çeken, darlığa düşen emeklilere destek olmak adına bu düzenlemeye başvurulduğu da ifade edildi. 

SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklileri bir süredir intibak talebinde bulunuyordu. Emekli maaşı için son dönemlerde yapılan düzenlemeler koronavirüs salgınında maalesef yeterli olamamıştı. En düşük emekli maaşının 1000 TL yapılması ve bayram öncesi 1000 TL ikramiye emeklilere bu olumsuz etkilenmiş ekonomik şartlar altında ne yazık ki yeterli gelmedi.

İntibak Nedir? Neden Emekliler İntibak Talebinde Bulunuyor?

Aynı kurumdan, aynı prim ve gün miktarı ile farklı tarihlerde emekli olan vatandaşların maaşları eşit değil. Bu eşitliği sağlayabilmek adına yapılan düzenlemelere intibak adı verilmekte ve bu düzenlemelerin hayata geçmesini bekleyen milyonlarca emekli var. Bu düzenlemeyle emekliler, eşit kazanca sahip olmak istiyor. İntibak yasası ile 2000 yılından önce emekli olan vatandaşların 50 veya 335 TL zamdan yararlanacağı düşünülüyor.

İntibak Yasası Eşitsizliğin Çözümü Olacak mı?

Gelir eşitsizliğini ve emeklilerin geçim sıkıntılarının çözümünün intibak yasası olacağı öngörülüyor. Bu durumda emekliler İntibak yasası talep etti, talepler yargıya yansısa da hiçbir dava sonuca ulaşmadı. Kazanç eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için tek yolun İntibak yasasının kabulünden geçeceği düşünülüyor.

Yorumlar (2)
Mehmet 4 gün önce
Ne.zaman.hep.boş.yazilar
Haluk 4 gün önce
Güven yerle bir artık inanmıyor insanlar gaza gelmiyor millet artık