Mecliste sert tepki! EYT'lilerin sorununu bu durum çözmez. EYT son dakika son durum

Mecliste sert tepki! EYT'lilerin sorununu bu durum çözmez. EYT son dakika son durum

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda yapılan ‘Kooperatifler Kanunu’ değişikliği görüşmelerinde söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Bu teklif EYT’linin sorunlarını çözmez” ifadelerini kullandı.

AK Parti tarafından hazırlanan 28 maddelik “Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.

Teklif edilen değişiklik çerçevesinde kooperatiflerin daha şeffaf bir görünüme kavuşması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili komisyonda bir konuşma yapan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, değişikliğin sorunları çözmeyeceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanlığı sistemi 2018’de geldikten sonra ekonomi yerle bir oldu. TÜİK’e göre enflasyon yüzde 20, halkın enflasyonu ise yüzde 50’yi aştı. Vatandaşın alım gücü kalmadı, insanlar çalışacak iş, yiyecek ekmek bulamıyor. İşsizlik yüzde 12’nin üzerinde, asgari ücret ise hâlâ açlık sınırının altında. Vatandaşın borcu 950 milyon, çiftçinin borcu son on sekiz yılda 56 kat arttı. Protesto edilen senetlerin tutarı 910 milyonu aşmış durumda. Bütçe açığı artarken Türk lirası ise değer kaybetmeye devam ediyor. Beş ay içinde elektriği kesilen 1,5 milyon, doğal gazı kesilen 700 bin kişi var. Bugün Türkiye’nin büyük sorunları var; yoksulluk, işsizlik, açlık… Tarım Kanunu’nu görüşüyoruz, önümüze gelen teklif ne yoksulların, ne işsizlerin, ne de emeklilerin, ne de EYT’lilerin öncelikli sorunlarını çözecek bir kanun teklifi değil. Ülkenin ve vatandaşın öncelikli sorunlarına hitap edecek kanunlar çıkarmalıyız”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.