Yeni Dönemde Okullar Ne Zaman Açılacak?

Yeni Dönemde Okullar Ne Zaman Açılacak?

2020 yılına damga vuran ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatımızı olumsuz yönde etkileyen korona virüs salgını nedeniyle geçtiğimiz eğitim sezonunda okullar kapanmış ve yaklaşık 2.5 aylık bir eğitim dönemi online olarak evden gerçekleştirilmişti. Hal böyle olunca yaklaşan eğitim sezonu öncesinde hem veliler hem de öğrenciler ‘Okullar ne zaman açılacak?’ sorusunun cevabını arıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılması ile ilgili olarak dört farklı senaryo üzerinde durulduğunu ifade etmiş ve bunlardan hangisinin uygulanacağına yaklaşan süreçte karar verileceğini duyurmuştu.

Normalleşmenin devam etmesi ve okulların açılacağı algısının kuvvetlenmesi ile birlikte aynı şekilde 'Çocuğum hangi okula gidecek?' şeklindeki aramalar da yine arama motorlarında yoğun şekilde yapılan aramalar içinde yerini aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca deklare edilen eğitim ve öğretim takvimine bakılırsa okullarda eğitim 31 Ağustos itibari ile başlayacak. Okulların ne zaman açılacağı soruları sorulmaya devam ederken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim, hem yüz yüze hem uzaktan eğitim olabileceği gibi yarı zamanlı bir okul hayatının olmasının da ihtimal olabileceğini açıklamıştı.

Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’nın vereceği talimat doğrultusunda Milli Eğitim müdürleriyle toplantı yapılacak ve çocukların sağlığı göz önünde bulundurularak bir karara varılacak. 

Bir diğer senaryoda daha önce belirtildiği üzere yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitimin bir arada yürütülmesi. Örneğin koşullar gerektirirse okullar yarı zamanlı açılabilecek. Yani bu senaryoda hem uzaktan eğitim hem de yüz yüze eğitim bir arada götürülecek. Belki de okullar şehir bazlı olarak açılıp açılmayacak. Okullar kentlere göre açılırsa şehirlerin telafi programları nasıl olacak?, öğretmen eğitimleri nasıl çalışacak? Bunlar şimdilik cevapsız sorular.

Ancak yine de Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda her türlü ihtimale karşı çalışmaların yürütüldüğü ve yaklaşan süreçte nihai kararın açıklanacağı bildiriliyor. Görünen o ki, veliler ve öğrenciler bir süre daha bu konuyu araştırmaya ve yakından takip etmeye devam edecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.