ALES Sınavı İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

ALES Sınavı İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

Akademik kariyer yapmak isteyen öğrenci ve mezunların ALES hakkındaki yaptıkları araştırmalar sürüyor. Bu doğrultuda 16 Ağustos tarihinde uygulanacak olan ALES sınavı için herkes giriş belgesinin nasıl alınabileceğini sorguluyor. Öte yandan ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün HES kodu duyurusunun ardından sınava girecek adaylar “Ales sınavı için Hes Kodu nasıl alınır?” sorusunun cevabını da araştırıyor.

Akademik kariyer yapmak isteyenlerin ALES araştırması sürüyor. Tüm dünyada etkili olan koronavirüs pandemisi Türkiye’de de birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da değişiklikleri meydana getirdi. Bu kapsamda ÖSYM Başkanı Halis Aygün, “Değerli adaylarımız, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES kodu bilgisi istenecektir” açıklamasını adaylar ile paylaştı. 2020 ALES sınavına girecek olan adaylar da böylelikle ‘HES Kodu nasıl alınır?” ve “ALES sınav giriş belgesi nasıl alınır?” araştırması yapıyorlar. Adaylar ÖSYM’nin AİS ekranından ALES giriş belgelerini alabilirler.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almak isteyen adaylar, Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasını telefonlarına indirecekler. Telefona uygulamayı yükleyen adaylar, “HES kodu işlemleri” sekmesine giriş yaparak “HES kodu oluştur” butonuna tıklayacaklar. Bu alanda HES Kodunun kullanım süresi belirlenecek ve ardından kod oluşturulacak. Bu bilgilerin yanında vatandaşlar, sms göndermek sureti ile ya da e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodu oluşturabilir ve kodu kullanabilirler.

SMS ile Hes kodu almak isteyen vatandaşların yapması gereken işlem şu şekilde: HES yazıp boşluk bırakın. T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini yazarak 2023’e gönderin. e-Devlet sistemini kullanarak HES kodu almak isteyenler ise https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresine girmek sureti ile hes kodu alımını gerçekleştirebilirler.

Adayların Hes kodu geçerlilik tarihlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca adaylar oluşturdukları Hes kodunu ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) “PROFİLİM” alanında yer alan “HES KODU BİLGİLERİM” sayfasından kaydedecekler.

Belgenin üzerinde, sınava girilecek merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Renkli ve siyah biyaz belgeler de sınav giriş belgesi olarak kabul edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.