ALES Sonuçları Açıklandı! İşte ÖSYM ALES 2020 Sorgulama Ekranı

ALES Sonuçları Açıklandı! İşte ÖSYM ALES 2020 Sorgulama Ekranı

ÖSYM’den son dakika ALES açıklaması geldi! 16 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın ardından sonuçlar beklenmeye başlamıştı. Sınava giren öğrenciler büyük bir heyecanla sonuçlarını beklerken ÖSYM’den ilgili açıklama geldi ve ALES sonuçları açıklandı. Adaylar, 3 Eylül 2020 tarihi saat 10.00’dan itibaren (bugün) ÖSYM’ye giriş yaparak sınav sonuçlarını öğrenebilecek. ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr resmi internet adresinden T.C. Kimlik numarası ve

Sınav sonuçları için herhangi bir belge basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. ÖSYM’nin resmi internet sitesinden yer alan sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünü taşımaktadır.

Sonuç bilgilerine Türkçe ve İngilizce olarak ulaşmak mümkün. ÖSYM, sınava giren öğrencilere yönelik olarak belgelerinin doğrulamasını gerçekleştirebilmeleri adına ‘Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi’ işlemini de hizmete sunuyor. Bu sebeple sonuç belgelerinin altında sistem tarafından üretilen bir kod bulunuyor.

Peki, ALES 2 için başvurular ne zaman yapılacak? İşte, ALES 2020 2 için başvuru ve sınav tarihleri…

Ales/2 Başvurusu Ne Zaman?

ÖSYM’nin takvimine bakılırsa ALES 2 için belirlenen tarih 01-12 Ekim tarihleri olacak. Bu dönemde başvuru yapan öğrenciler 4 Kasım 2020’de ise geç başvuru yapabilecek. ALES 2 sınavı ise ÖSYM takvimine göre 2 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. Sonuçların açıklanacağı tarih ise 7 Ocak 2021 olacak.

Ales Baraj Puanı Kaç?

ALES sınavında 70 ve üzeri puan alan öğrenciler başarılı sayılırlar. Adaylar, başvuracağı lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almış olmalıdır.

Bu puanlar sınavı direkt kazanmak olarak yorumlanmamalıdır. Çünkü bu puanlamaları kurumlar, mülakat için de belirleyebilir, ya da sizden daha yüksek puanlı öğrenciler başvurduğunuz bölümü tercih etmiş ise başarısız sayılabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.