KYK Bursu Kredisi Ne Zaman Ödenir? KYK Bursu Ne Kadar? KYK Bursu Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

KYK Bursu Kredisi Ne Zaman Ödenir? KYK Bursu Ne Kadar? KYK Bursu Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Üniversiteye hazırlanan veya üniversiteyi yeni kazanmış olan kişilerce KYK bursu almak için gereklilikler hakkında araştırmalar yapılıyor. KYK bursu almak isteyen kişilerin yerine getirmeleri gereken belli başlı şartlar vardır. Bu şartları yerine eksiksiz bir şekilde getiren kişiler, oldukça rahat bir şekilde KYK bursu alabilirler.

Üniversiteye hazırlanan veya üniversiteyi yeni kazanmış olan kişilerce KYK bursu almak için gereklilikler hakkında araştırmalar yapılıyor. KYK bursu almak isteyen kişilerin yerine getirmeleri gereken belli başlı şartlar vardır. Bu şartları yerine eksiksiz bir şekilde getiren kişiler, oldukça rahat bir şekilde KYK bursu alabilirler.

KYK bursu alan kişiler, öğrenim süreleri boyunca her ay belli bir miktar geri ödemesiz şekilde devletten para alırlar. Bu kişiler, almış oldukları paraları okulları bittiği zaman geri ödemezler. Ancak KYK kredisi alan kişiler, öğrenimleri bittiği zaman bu ücretleri geri ödemek zorundadır. Ön lisans öğrencileri 2 sene, lisans öğrencileri ise 4 sene boyunca KYK burs ve kredisi alabilirler.

KYK Burs Kredisi Ne Zaman Ödenir?

KYK bursu ya da kredisi alan kişiler ödemelerini her ay düzenli bir şekilde alırlar. Bu kişilerin ödemeleri her ayın 10’una kadar yapılır. Kişilerin TC kimlik numaralarının son haneleri, ödeme günlerini belirler.

KYK burs ve kredilerin ödeme günleri şu şekildedir;

TC Kimlik numarasının sonu 0 olanlar her ayın 6’sında.

 • 2 olanlar her ayın 7’sinde.
 • 4 olanlar her ayın 8’inde.
 • 6 olanlar her ayın 9’unda.
 • 8 olanlar her ayın 10’unda.

Bu ödeme günleri kişilerin TC kimlik numaralarının son hanelerine göre belirleniyor. Ödemeler her ay 5-6’sı gibi başlar ve en son 10’unda tamamlanır.

KYK Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK bursu için başvuruda bulunacak olan kişilerin karşılamaları gereken belli başlı şartlar vardır. Başvuruda bulunan kişilerin bu şartları karşılayıp karşılamadığı göz önüne alınır. Bu incelemeler sonucunda ise kişilere kredi veya burs verilir.

KYK bursuna başvuru yapacak olan kişiler, bu başvurularını e-devlet üzerinden yaparlar. Üniversiteler açıldıktan 1-2 hafta sonra e-devlet üzerinde ‘KYK Burs ve Kredi’ sayfası aktifleşir. Başvuruları bu kısımdan yapılıyor.

KYK Bursu Başvuru İçin Gerekenler

KYK bursu ve kredisine başvuruda bulunmak için bazı gerekenler vardır. Bunlar eksiksiz olarak karşılandığı zaman gönül rahatlığıyla kredi veya burs başvurusu yapabilirsiniz.

KYK bursu başvurusu için gerekenler şu şekilde sıralanıyor;

 • E-devlet şifresi.
 • Üniversiteye kayıtlı olmak.
 • Sisteme, istenilen bilgileri doğru bir şekilde girmek.

Bu üç gerekenleri doğru bir şekilde yapan kişiler, oldukça kolay bir şekilde burs başvurusu yapabilirler. Kişilerin kesin olarak e-devlet şifresi sahibi olmaları gerekiyor. Çünkü başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor. Ayrıca üniversiteye kayıtlı olmayan kişiler, KYK burs başvurusunu hiçbir şekilde yapamazlar.

KYK Burs Çıkma Şartları

KYK burs başvurusu yapacak olan adayların ilk olarak üniversiteye kayıtlı olmaları gerekiyor. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans kayıtlı olan öğrenciler, oldukça kolay bir şekilde KYK burs başvurusu yapabilirler.

KYK burs başvuru şartları şu şekilde sıralanıyor;

 • Üniversitede kayıtlı olmak.
 • Yetimhanede yetişenler burs önceliğine sahiptir.
 • Şehit ve gazi çocukları burs önceliğine sahiptir.
 • Ailesi ayrı kişiler burs önceliğine sahiptir.
 • Başarılı bir şekilde okula yerleşenler burs önceliğine sahiptir.

KYK bursunu almak isteyen kişiler ilk olarak üniversitede kayıtlı olmalıdır. Bunların yanı sıra bu maddelerde yer alan kişilere her daim öncelik tanınmıştır. Yani bu kişilere burs çıkma ihtimali, diğer kişilere bur çıkma ihtimalinden daha yüksektir.

KYK Bursu Ne Kadar?

KYK bursunun fiyatı her geçen sene biraz daha artıyor ve bu artış asgari ücrete bağlı olarak değişiklik gösteriyor. 2021 yılında KYK ücretlerine 100 TL zam yapılmıştır.

2021 senesinde ödenen KYK burs ücreti şu şekildedir;

 • Ön lisans ve lisans: 650 TL
 • Yüksek Lisans: 1.300 TL
 • Doktora: 1.950 TL

Bu alanlarda eğitim gören kişilerin almış oldukları ücretler bu şekilde sıralanıyor. 2021 senesi için belirlenmiş olan ücretler bu şekildedir. 2022 yılındaki ödemelerde yine asgari ücrete göre değişiklik gösterecektir.

KYK Bursu Neye Göre Çıkar?

KYK bursunun çıkması genel olarak öğrencilerin maddi durumlarına göre değişiklik gösteriyordur. Maddi açıdan iyi konumda olan öğrencilere KYK bursu çıkmaz. Bu kişiler KYK kredisi alabilirler. İlerleyen zamanlarda ise almış oldukları bu ücreti geri öderler.

KYK bursu genel olarak sosyal, ekonomik ve öğrencilerin başarı sırası göre çıkabiliyor. Yani başarılı olan bir öğrenciye burs çıkma ihtimali son derece yüksektir. TIP okuyan ve ön lisans bölüm okuyan iki öğrenci değerlendirildiği zaman TIP okuyan öğrenciye öncelik veriliyor.

AÖF Öğrencisi KYK Bursu Alabilir Mi?

Açık öğretim fakültesinde eğitim gören bir öğrencinin burs veya kredi alıp almayacağı da merak edilenler arasında. AÖF öğrencilerine KYK tarafından kesinlikle burs ve kredi verilmez. Bu öğrencilerin burs ve kredi imkanlarından faydalanma gibi hakları yoktur.

KYK burs ve kredisi almak isteyen kişilerin örgün eğitimde öğrenim görmeleri gerekiyor. Bu öğrenciler KYK burs ve kredi başvurusunu son derece rahat bir şekilde yapabilir ve öğrenim ücreti alabilirler.

KYK Bursu Hangi Şartlarda Kesilir?

KYK bursu öğrencinin başarısına göre kesilebilir. KYK bursu alan bir öğrencinin ortalaması kesinlikle 2.00’ın altına düşmeyecek. Eğer öğrencinin ortalaması düşerse, burs hakkı elinden alınır.

Öğrencinin almış olduğu burs ortalamanın altına düştüğü zaman krediye dönüşür. Okuldan mezun olduktan sonra öğrenci, bu krediyi geri ödemek zorundadır. Burs alan bir öğrencinin oldukça başarılı olması gerekiyor.

Özel Üniversitede Okuyana KYK Bursu Çıkar Mı?

KYK bursu öğrenciler arasında ayırt etmeksizin herkese çıkabilir. Özel bir üniversitede eğitim gören öğrenciyle, devlet üniversitesinde eğitim gören öğrenci bu konuda eşit hakka sahiptir.

Her iki öğrencide aynı şartlarda incelemeye alınır ve şartlara uyan herkese burs verilir. KYK, özel üniversite ve devlet üniversite ayırt etmeksizin herkese burs verebilir. Kısacası özel üniversitede okuyan bir öğrenci, KYK bursunu alabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.