KYK Yurt Başvuru Başladı Mı? 2021 KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar Olacak?

KYK Yurt Başvuru Başladı Mı? 2021 KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar Olacak?

2020 KYK yurt başvuru ekranı öğrenciler tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. Öğrencilerin yaşadığı en büyük problemlerden biri de barınma olanakları. Üniversiteye yerleşmeye hak kazanan ve başka bir şehirde okuyacak öğrenciler yurt olanaklarını araştırıyor. KYK yurtları ise öğrenciler için hem fiyatı hem ortamı hem de güvenliği açısından gayet uygun imkanlar sağlıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan KYK Yurt başvurularıyla ilgili açıklamada, takvimin belli olması sonrasında tarihlerin vatandaş ile paylaşılacağı belirtildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, her sene yurt başvurularının ağustos ayında alındığını fakat bu yıl yaşanan korona virüs salgını nedeni ile Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) açıklayacağı takvim doğrultusunda hareket edileceğini kamuoyu ile paylaştı.

Yapılan açıklamada Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilgili çalışmaları titizlik içinde yürüttüğü ifade edilirken ''Bakanlığımız, ailelerinin bizlere emanet ettiği yüz binlerce üniversiteli gencimizin sağlık, huzur ve güvenliği için tüm tedbirleri almaktadır" denildi.

Geçtiğimiz yıllarda ağustos ayı itibari ile alınan yurt başvurularının yaşanan olağanüstü süreç sebebi ile Yükseköğretim Kurulu’nun açıklayacağı takvime göre şekilleneceği belirtilirken şöyle denildi:

"Öğrenciler, yurtlara başvuru tarihi ve başvuruya ilişkin her tür bilgiye Gençlik ve Spor Bakanlığı (gsb.gov.tr) ve Genel Müdürlüğümüzün resmi internet adreslerinden (kygm.gsb.gov.tr) ulaşabilecektir. Gelişmeler Bakanlığımızın sosyal medya hesaplarından da (@gencliksporbak) takip edilebilir."

Kimler Yurt Başvurusunda Bulunabilir?

  • 1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girmiş ve ilk kez bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri ile birlikte ara sınıf öğrencilerinin başvuruları, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin sınav sonucunu açıklaması sonrası e devlet portalı üzerinden gerçekleşmektedir,
  • 2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,
  • 3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,
  • 4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.
  • 5. Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Yurt başvuruları e devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler öğrenim bilgileri ile ilgili evrakı kontrol etmelidir. "e-Devlet" şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile PTT şubelerine başvuruda bulunarak "e-Devlet" şifresi alması gerekiyor.

Öğrenciler, yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili bilgilere "yurtkur.gsb.gov.tr" resmi internet sitesinden ulaşabilecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.