KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor? KYK yurt başvuru tarihi açıklandı mı? İşte verilen o tarih

KYK yurt başvuruları ne zaman başlıyor? KYK yurt başvuru tarihi açıklandı mı? İşte verilen o tarih

KYK yurdu ve burs başvuruları için beklenen tarih geldi! Öğrencilerin yakından takip ettiği KYK yurt, burs ve öğrenim kredisi başvuruları başlıyor. Her yıl ağustos ayı itibarıyla alınan yurt başvuruları bu yıl yaşanan koronavirüspandemisi nedeniyle aksadı.

İleri bir tarihe alınan başvurular için takvim 1 Ekim’i işaret ediyordu. Binlerce öğrencinin merakla beklediği ve başvuracağı KYK yurdu başvurusu başladı. Kredi ve Yurtlar genel müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre beklenen tarih geldi ve yeni dönem başvuruları 1 Ekim tarihinde başladı.

KYK yurt ve bursiçin bekleyen adaylar uzun zamandır 1 Ekim tarihi için gün sayıyor. Beklenen gün sonunda geldi! Başvurunuzu turkiye.gov.tr adresinden burs başvurusu adımından yapabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi ve Burs Arasındaki Fark Nedir?

Öğrenim kredisi ve burs birbirinden farklı iki terim. Öğrenim kredisi nedir diyorsanız bu yazıda açıklamasını bulabilirsiniz.

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak içinnormal öğrenimlerine devam ettikleri süre boyunca yüksek öğretim kurumlarının zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu ise; öğrenciye olağan öğrenimi sürdüğü müddetçe verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar baz alınarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Burs nedir?

Yüksek öğrenim gören ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.