Milli Eğitim Bakanlığından Telafi Eğitim Açıklaması !

Milli Eğitim Bakanlığından Telafi Eğitim Açıklaması !

31 Ağustos'ta başlayacak üç haftalık eğitim süreci netleşti ! Millî Eğitim Bakanlığı, 31 Ağustos'ta başlayacak üç haftalık uzaktan eğitim sürecinde, tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamalarının gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığınca yeni dönem eğitim programına ilişkin genelgede, 31 Ağustos tarihinden itibaren telafi eğitimi yapılacağı bildirildi. Telafi eğitimi ,uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacaktır. Bu telafi eğitiminde, 2019-2020 yılı içerisinde ikinci dönem yüz yüze işlenemeyen derslerin, bir üst sınıfa geçmede sorun oluşturmaması adına, eksikliklerin giderilmesi planlanmaktadır. Telafi eğitiminin 18 Eylüle kadar sürmesi planlanmaktadır.

2019-2020 öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin, üst sınıflardaki konu ve kazanımlarına temel teşkil eden "kritik konu ve kazanımlar" belirlenerek derslere ait programlar hazırlandı. İlgili kademe, sınıf ve ders adına göre bölümlenmiş programlara MEB'in "http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html" internet adresinden ulaşılabilecek. Bakanlık, bu kapsamda, programlar ile öğretmenlere örnek olması için bu programlara yönelik elektronik ortamda 4 bin 25 sayfadan oluşan 1215 etkinlik örneği yayımladı. 

Yüz yüze eğitimde ve uzaktan eğitimde de kullanılabilecek etkinlikleri öğretmenler, ilgili dersin programında yer alan kazanımları öğrencilerin ulaşmaları kaydıyla, okulun veya öğrencinin durumuna göre, doğrudan kullanabilecek, uyarlayabilecek veya kendi etkinliğini hazırlayıp uygulayabilecek. 

2019-2020 yılının ikinci dönemindeki derslerin, önemli konu ve kazanımlarına ait ders içerik videoları TRT EBA İlkokul TV, TRT EBA Ortaokul TV ve TRT EBA Lise TV kanallarında yayınlanacak. EBA üzerinden sunulacak alt yapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek. Canlı ders uygulamaları, öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında devam edecekleri sınıfın öğretmenleri tarafından yapılacak. Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için okullarda oluşacak şubelere 24-28 Ağustos tarihlerinde okul idareleri tarafından sınıf ve branş öğretmeni görevlendirilecek. 2019-2020 yılının ikinci dönemine ait derslerin önemli konu ve kazanımlarına dair ders içerik videoları TRT EBA İlkokul TV, TRT EBA Ortaokul TV ve TRT EBA Lise TV kanallarında yayınlanacak. EBA üzerinden sunulacak alt yapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek. Canlı ders uygulamaları, öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında devam edecekleri sınıfın öğretmenleri tarafından yapılacak. Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için okullarda oluşacak şubelere 24-28 Ağustos tarihlerinde okul idareleri tarafından sınıf ve branş öğretmeni görevlendirilecek. 

Telafi eğitimi için tüm etkinlikler Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlandı!

Canlı ders uygulamaları yoluyla yapılacak eğitimlerde, öğretmenlere örnek olması için programlara yönelik elektronik ortamda çok sayıda etkinlik örneği hazırlandı. Etkinlik örneklerine "http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html" internet adresinden ulaşılabilecek. 

2020-2021 yılı yüz yüze eğitim döneminde, 23 Mart tarihinden itibaren gerek TRT EBA TV kanalları, gerekse EBA canlı ders uygulamaları veya özel okulların kendi oluşturdukları platformlar tarafından devam eden derslerin, istenilen sonuca erişip erişmediği sınıf öğretmenleri veya branş öğretmenleri tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

Yeni üst sınıftaki edinimleri temel teşkil eden, alt sınıf edenimlerinin  öğrencilere kazandırılamadığı ve öğrenme eksikliğinin sürdüğünün tespit  edilmesi durumunda, evvela alt sınıfa ait konu ve kazanımlar işlenecek, daha sonra yeni dönem  kazanım/kazanımlara devam edilecek. Bu hedefle  Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı derslere ait program çizelgelerinden  faydalanılacaktır.

Hayat boyu öğrenme kurumlarında görev yapan öğretmenler, 31 Ağustos itibarıyla ilgili mevzuat kapsamında görevlerine devam edecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.