ÖSYM Tercih Kılavuzu 2020 - Üniversite Tercihleri Ne Zaman?

ÖSYM Tercih Kılavuzu 2020 - Üniversite Tercihleri Ne Zaman?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), YKS tercih kılavuzunu yayımladı. 2020 yılı YKS tercihleri ne zaman yapılacak? Öğrencilerin merakla beklediği cevaplar burada.

Sınava giren ve barajı geçen öğrenciler üniversite için tercih yapmaya hazırlanıyorlar. 2020 - 2021 eğitim yılı için üniversite tercihlerini yapacak adayların faydalanacakları kılavuz olan YKS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı.

ÖSYM tarafından yayımlanan 2020-YKS kılavuzu, içerisinde yer alan üniversite programları ile ilgili bilgilere yer verdi. Sınava giren ve gitmek istedikleri üniversitelerin taban - tavan puanlarına ve içerdikleri kontenjanlarına bakabilen öğrenciler için tercihler 6 Ağustos tarihinde başlayacak ve 14 Ağustos günü saat 23.59’a kadar devam edecek. Öğrenciler tercihlerini ÖSYM’nin kendi sitesi olan ‘https://ais.osym.gov.tr’ internet adresi üzerinden gerçekleştirebilecek. Adayların yoğunluk nedeni ile sorun yaşamaması adına sınav tercihlerini son güne bırakmaması sorunsuz bir tercih gerçekleştirmesi için ayrıca önem arz etmektedir.

ÖSYM, daha önce 21 Temmuz tarihinde 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu, sınava giren adaylara ön bilgi vermek amacıyla kendi sitesinde yayımlamıştı. Adaylar güncel olan kılavuza ise "osym.gov.tr" internet adresi aracılığı ile ulaşabilecek.

Adayların 2020 – YKS kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve yapacak oldukları tercihleri bu bilgiler ışığında gerçekleştirmeleri gerekiyor. ÖSYM başvuru merkezlerinde tercih işlemi gerçekleştirilmeyecek. Yine ÖSYM’ye elden teslim edilen ya da posta yolu ile gönderilen tercih listeleri kesinlikle geçerli olmayacak. Tercih işlemleri sadece elektronik ortamda ÖSYM’nin sitesinde yapılabilecek ve yalnızca buradan gerçekleşen tercihler işleme alınacak.

Her bir adayın kendisine özel kişisel bilgi olan T.C. kimlik numarası ile birlikte ÖSYM aday işlemleri şifrelerini dikkatle korumaları ve kimse ile paylaşmaması gerekiyor. T.C. kimlik numarası ve ÖSYM aday işlemleri şifresini bir başkası ile paylaşan ve bu sebeple mağduriyet yaşayan adaylar için ÖSYM hiçbir şekilde sorumlu tutulamıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.