Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? Kapalı mı Kalacak? İşte 2020 – 2021 Eğitim Yılında Üniversitelerin Açılışı İle İlgili Tüm Detaylar...

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? Kapalı mı Kalacak? İşte 2020 – 2021 Eğitim Yılında Üniversitelerin Açılışı İle İlgili Tüm Detaylar...

Üniversitelerin açılıp açılmaması ile ilgili son dakika haberler ve açıklamalar öğrenciler tarafından ilgi ile takip ediliyor. Geride kalan günlerde YÖK Başkanı Yekta Saraç bir açıklamada bulunmuş ve , ‘YÖK olarak, üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik.’ İfadelerini kullanmıştı. Bu tavsiye sonrası bazı üniversiteler eğitimlerini online olarak yapacaklarını duyurdu. Online eğitim verecek üniversiteler arasında Yıldız Teknik Üni

Öğrenciler ve veliler üniversitelerin ne zaman açılacağını merak ediyor. Korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında mart ayından bu yana üniversitelerdeki eğitimler online olarak internet üzerinden işlendi. Sağlık Bakanlığı’ndan YÖK’e gönderilen görüş yazısında, üniversitelerle ilgili 2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılının güz dönemi eğitimlerinin içeriğindeki teorik derslerin olabildiğince uzaktan ve online yöntemler ile yapılması gerekliliği ifade edildi. Bu görüşten sonra bazı üniversiteler eğitimlerin online olarak uzaktan yapılacağını duyurdu.

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? 

Üniversitelerin ne zaman açılacağına dair olarak geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Yekta Saraç, ‘YÖK olarak, üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik.’ İfadelerini kullanmıştı. Bazı üniversiteler ise eğitimlerine uzaktan ve online şekilde başlayacağını açıkladı. Yıldık Teknik Üniversitesi, öğrencilerine yönelik yaptığı açıklamada, , 'Sevgili öğrencilerimiz, YTÜ Senatosu 2020-21 Güz yarıyılında eğitim-öğretimin “uzaktan eğitim” yöntemiyle yapılmasına karar vermiştir.' İfadelerini kullandı.

Marmara Üniversitesi de 2020-2021 akademik yılı güz döneminde eğitim ve öğretim faaliyetlerini yine online ve uzaktan (çevrimiçi) şekilde gerçekleştirecek olan üniversitelerden biri oldu.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) belirlemiş olduğu normalleşme rehberi ve tavsiyelerine göre hareket eden Akdeniz Üniversitesi de rektörleri Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın açıklaması ile birlikte 2020 - 2021 güz dönemi eğitim ve öğretiminin uzaktan ve online olarak gerçekleştireceklerini bildirdi.

Bursa Uludağ Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi de birer açıklama yayınlayarak güz yarıyılını uzaktan ve online eğitim şekli ile yürüteceğini ifade etti.

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi ve Konya'da Selçuk Üniversitesi ortaklaşa olarak aldıkları karar ile 2020-2021 eğitim- öğretim yılı güz yarıyılının uzaktan eğitim olarak gerçekleştirileceğini açıkladı.

Siz de eğitim gördüğünüz üniversitelerin resmi internet sitelerinden ilgili açıklamaları takip edebilir ya da üniversitenizin öğrenci işlerinden bilgi talep edebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’ndan YÖK'e 'Üniversitelerde Online Eğitim Yapılsın' Tavsiyesi 

Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) gönderdiği görüş yazısında, üniversitelerde 2020 – 2021 eğitim öğretim yılının güz dönemi için örgün eğitimlerdeki, teorik derslerin mümkün olabildiği kadar online olarak yapılması ve zorunlu uygulamalı eğitimlerin de mümkünse ertelenmesini önerdi.

YÖK ise tüm rektörlüklere Kovid-19 sürecindeki eğitim öğretim faaliyetlerine ilişkin bir yazı gönderdi. Yazıya göre, korona virüs salgını ile mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarınca alınan tedbirlerin uygulamaya konulduğu belirtildi. Yazıda, "Küresel Salgında Yeni Normalleşme Rehberi"nin yayınlandığı hatırlatılırken YÖK’ün çerçeve kararlarına atıfta bulunuldu.

Kovid-19 vakalarında ciddi bir artşın söz konusu olduğu belirtilirken, Yükseköğretim kurumlarına geniş insiyatifler tanındığı hatırlatıldı. Yazıda salgınla mücadelenin etkin şekilde uygulanabilmesi için sağlık çalışanlarının yüklerinin hafifletilmesinin ve bu yöndeki Sağlık Bakanlığı yönlendirmelerinin önem arz ettiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı'nın, üniversitelerde güz döneminde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi konusunda il pandemi kurulları veya il umumi hıfzıssıhha kurullarının fikrinin alınmasını istediği bildirilirken rektörlüklerce karar verilmesine ilişkin görüş sorulduğu belirtildi.

Yazıdaki açıklamalar şu şekilde:

"Bakanlığın cevabı yazısında '2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir' ifadesi yer almaktadır. Üniversitenizde, 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda YÖK'ün, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.