Yüz Yüze Eğitim Başlıyor Okullar Açılıyor

Yüz Yüze Eğitim Başlıyor Okullar Açılıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılacağını duyurdu. İlk safhada, aşamalı ve seyreltilmiş bir eğitim sisteminin uygulanacağını duyurdu.

Bakan Ziya Selçuk okulların açılmasına dair açıklamasını yazılı olarak gerçekleştirdi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 21 Eylül günü okulların açılmasına istinaden yaptığı yazılı beyanıdır.

21 Eylül Pazartesi Günü Okullar Açılıyor !

"Korona virüsünün yaygınlaşmaya başladığı tarihten itibaren tüm dünyayı takipteyiz. Halkımızın da takdir ettiği gibi, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri yönünde ve tıbbi kaynaklar doğrultusunda kararlar veriyoruz, bu kararları en üst düzeyde hayata geçirmeye gayret ediyoruz.''

Dünya üzerinde bir çok okul, her kademe ve sınıflta yüz yüze eğitim öğretime başlamış bulunmaktadır. Fakat bizler, vatanımızda daha denetimli ve merhaleli bir başlangıç yapmak istiyoruz.

Bu duruma istinaden,  21 Eylül tarihini belirlediğimiz başlangıç gününde, yüz yüze eğitim, zaten açık olan okul öncesi yavrularımız ve okul ile duygusal bir bağ oluşturma gereksinimi olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlangıç yapacağız. İlkokul birinci sınıftaki öğrencilerimizin ilk hafta uyum sağlamaları için 1 gün,  sonraki hafta da 2 gün olacak vaziyette okullarımız  açılacak. 21 Eylül Pazartesi gününden sonra olan üç haftalık dönemin sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim ve öğretime başlanması hususundaki aşamayı yeniden değerlendirmeye alacağız.

Yüz yüze eğitime başlanması hususunda velinin izni, bizler için mühimdir. Velilerimiz dilerlerse öğrencisini yüz yüze eğitime yollamamak hususunda mazeret bildirebilir. Böyle bir vaziyette öğrencimizin uzaktan eğitimine devamlılığını sağlayacağız ve devamsızlık yapmış sayılmayacaktır.

Okula başlayacak olan sınıflarımız Sağlık Bakanlığı öneri ve kararları yönünde, sınıf kişi sayısı, yüz yüze eğitim için bölümlere ayrılarak azaltılacak ve öğrencilerimizin okulda kalma zamanları kısaltılacaktır. Eğitim öğretim, yüz yüze eğitim ve artı olarak uzaktan eğitim sistemleri ile devam edecektir. Bu sayede yüz yüze eğitim ve de uzaktan eğitim ikisi bir arada kullanarak eğitim öğretim sürecektir. Sınıflardaki kişi sayısındaki elde edilen azalma, okul servislerine de aynı şekilde kişi sayısı azaltılarak sağlanacaktır.

Yüz yüze eğitim ve öğretimde temizlik ve hijyen hususunda, Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun önderliğinde her nevi önlemi sağlamaktayız. Okul yaşamını daha evvel deneyimlememiş olan birinci sınıf çocuklarımızı seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim uygulamalarımız, sosyal mesafe kurallarına uyarak oynayacakları temassız oyunlarımız, ayrıntılı bir şekilde çalışılmış olup, uyum haftasını içeriklerimiz ve elbette ki bu aşamayı sağlayacak eğitimcilerimizin  çabalarıyla karşılayacağız.

Uzaktan eğitim ile alakalı olarak da EBA Tv ve EBA Dijital Platformu üzerinde bir çok öğrenciye hizmet sağlayan ve sorunsuz çalışan bir altyapımız bulunmaktadır. Uzaktan eğitimde canlı eğitime birinci sırada ehemmiyet veriyoruz. Öğretmen ve öğrenci dijital alanda eş zamanlı ve interaktif ders yapması için tüm imkanları sağlıyoruz. 1. sınıftaki çocuklarımıza uzaktan eğitim ve öğretimi benimsetmek için de oyun tabanlı dijital içeriklere ulaşmasını sağladık.

Yeni eğitim ve öğrenim dönemimizde yegane emelimiz, çocuklarımızı sıhhatle okullarıyla kavuşturabilmek ve 21 Eylül Pazartesi günü okula başlangıç yapacak yavrularımızı güvenle sağlıkla karşılamak. Bakanlığımız, öğretmenlerimiz, okullarımız, müdürlerimiz tüm ilgimiz ve gayretimizle buna hazırız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.