Aile Bakanlığı müjdeyi açıkladı! Her aileye 1248 TL ödeme yapılacak! SED ödemeleri nasıl alınır?

Aile Bakanlığı müjdeyi açıkladı! Her aileye 1248 TL ödeme yapılacak! SED ödemeleri nasıl alınır?

Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından verilen müjdelerin ardından maddi durumu yetersiz olan her aile için ödeme yapılacak. SED ödemeleri bu süreçte ödeme yapılacak kişiye ve aileye göre değişmektedir. Ödemelerin miktarı 1248 liraya kadar çıkmaktadır.

Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından sosyal ve ekonomik destekler devam ediyor. Vatandaşın temel ihtiyaçlarının karşılanması için devlet tarafından da durumu omayan vatandaşlar için çeşitli destekler veriliyor. Bunun üzerine çocuklu ailelerin, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaları üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bazı destekler sunuluyor.

Sosyal devlet anlayışı ile birlikte vatandaşlara bazı sosyo ekonomik destekler arka arkaya veriliyor. Gelir seviyesi normalin altında olan vatandaşlar için çocukların eğitimleri için herhangi bir aksaklık yaşanmaması için bazı destekler veriliyor. Bu destekler 1248 TL'yi bulan destekler olarak ifade ediliyor. 2016 yılından bu yana çocuklu aileler için ödenen sosyal destekler ülkemizde bulunan göçmen aileler için de ödeniyor.

Sosyal ekonomik destek paketi 2020 yılında çocuklu aileler için en çok araştırılan konulardan birisi oldu. Okul öncesi ve sonrası eğitimlerin gerektiği şekilde sağlanması için çocuklar için verilen desteklerin miktarı değişiklik gösteriyor. Bu yardımlar 1248 liraya kadar yükseliyor.

SED Ödemeleri Ne Anlama Geliyor?

Gelir durumu belirli bir seviyenin altında olan çocuklu ailelerde, çocukların eğitimlerini eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmeleri için bazı destekler veriliyor. Bu destekler, çocukların eğitimleri için yapıldığı takdirde SED ödemeleri olarak geçiyor. Aynı zamanda çocuklarının eğitimlerini tam anlamıyla yapabilen ailelerin çocuklarından ayrı kalmalarına gerek kalmıyor.

SED Okul Ödemelerinin Miktarları Açıklandı!

SED okul ödemeleri her dönem için değişiyor. 2020 yılında yapılan zamlarla birlikte;

 • Okul öncesi eğitim için 456 TL,
 • İlköğretim öğrencileri için 684 TL,
 • Ortaöğretim öğrencileri için 730 TL,
 • Yükseköğretim öğrencileri için 821 TL,
 • Bakımdan ayrılan gençler için ise 365 TL destek ödemeleri yapılıyor.

SED Ödemeleri Nasıl Alınır?

SED ödemeleri aktif bir şekilde yapılıyor. Kurum bakımından ayrılmış olan bireyler için SED hizmetleri hala veriliyor. Ekonomik durumların elverişli olarak yapılmadığı durumlarda yoksulluk sebebiyle desteğin sağlanmadığı durumlarda ödeme yapılıyor.

Maddi durumu yetersiz olan çocukların ailelerinden ayrılarak kurumlara verilmesini engellemek adına SED destekleri aktif olarak yapılıyor. SED desteği almak için başvuruların tamamlanması gerekmektedir. Bakanlık üzerinden il müdürlükleri ya da sosyal hizmet müdürlükleri üzerinden yapılabilir. Desteklerin ödenmesi için konu hakkında yapılan başvuruların incelenmesi gerekmektedir. İncelemelerin tamamlanmasının ardından destekler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir.

SED Başvurusu için Gerekli Belgeler!

SED başvurularının sorunsuz bir şekilde desteklenmesi için bazı belge ve evraklar gerekmektedir. Bunun için;

 • Kimlik belgesi,
 • Öğrenci olduğuna dair belge,
 • Sağlık belgesi,
 • İş ve meslek gruplarına başvuru yapıldıysa bunu gösteren belgeler,
 • Kuruluşlara göre fark gösteren ve istenen belgeler olarak ifade edilmektedir.

SED Yardımları Kimlere Verilir?

Sosyal hizmet kuruluşları tarafından maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocukları için ödeme yapılması beklenmektedir. Bu desteklerden;

 • Kormaya ihtiyacı olan aileler,
 • Hayati tehlikesi olan ameliyatlara giren çocuklar,
 • Fiziksel ve zihinsel engelli çocuklar,
 • Çocuklarını eğitim açısından destekleyecek maddi gücü olmayan aileler yararlanabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.