Altından Umudu Kesen Yatırımcı Gözünü Dolara Çevirdi!

Altından Umudu Kesen Yatırımcı Gözünü Dolara Çevirdi!

Altında kar satışlarının başlamasının ardından dolara olan ilgi yükseldi. Doların bir türlü düşmemesi ve giderek yükselmesinin ardından yatırımcılar şimdilerde döviz için harekete geçti.

Koronavirüs  salgınının gündeme geldiği ilk andan itibaren altın fiyatlarında ciddi bir yükseliş meydana gelmişti. Bu süreç içerisinde altın fiyatları katlanarak yükselmiş ve üst üste tarihi rekorlar kırmıştı. Altın yatırımı salgın döneminde güvenli bir liman olarak görüldüğü için giderek yükseldi. Ancak geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından koronavirüs aşısının bulunduğuna dair yapılan açıklamanın ardından birden düşmeye başladı.

Salgına karşı bir umut ışığının ortaya atılmasının ardından altın fiyatları da hızlı bir düşüş içerisine girdiler. Ancak henüz Rusya tarafından yapılan aşı açıklamasına sanıldığı kadar güvenilmiyor. Bunun için altında hızlı bir satış işlemi gerçekleştirilemiyor. Aşının piyasaya sürülmesi ve hemen ardından başarılı sonuçlar vermesi halinde altın fiyatlarının daha fazla düşeceği tahmin ediliyor.

Yatırımcının Gözü Dolara Çevrildi!

Analistler tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından altın fiyatlarında yaşanan satışlar ve yatırımcıların altından çekilme telaşına karşılık küresel piyasalarda yatırımcıların yeni limanlar arama peşinde oldukları ifade edildi. Buna karşılık ise döviz fiyatlarında meydana gelen yükseliş yatırımcıların iştahını kabarttı.

Uzmanlar son günlerde yatırımcıların dolara yöneldiğini ifade ettiler. Altında kar satışlarının hızlanmasının ardından döviz yatırımları giderek yükselmeye başladı.

Dolar Düşecek Mi?

Dolar fiyatlarında meydana gelen ani yükselişin ardından Merkez Bankası yeni çalışmalarını hayata geçirdiğini açıkladı. Örtülü faiz artışı adımından sonra dolar fiyatlarında beklenildiği gibi bir düşüş meydana gelmedi. Bu durum endişelere neden olurken Merkez Bankası tarafından ilerleyen günlerde de yeni adımların atılması bekleniyor.

Merkez Bankası tarafından yapılan görüşmeler çerçevesinde alınan önlemlerin 20 Ağustos tarihinde işe yaraması bekleniyor. Bu süreç içerisinde Para Politikası Kurulu tarafından atılacak yeni adımların beklendiği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.