Asgari Ücretli Çalışan Vatandaşı İlgilendiriyor! Asgari Ücrete Rekor Zam Kapıda..!

Asgari Ücretli Çalışan Vatandaşı İlgilendiriyor! Asgari Ücrete Rekor Zam Kapıda..!

Milyonlarca asgari ücretle çalışanın gözü kulağı yapılacak asgari ücret zammına çevrildi Eylül ayı itibarıyla senelik enflasyon %19.58'e çıktı. Bu rakama göre asgari ücretin 3.390 liraya çıkması bekleniyor. Enflasyonun üzerine %5'lik refah payı da eklenmesi gündemde. Bu durumda ise net asgari ücretin 3.550 lira olacak.

Milyonlarca asgari ücretli çalışan geçen sene %21 olarak gerçekleşen asgari ücret zammının bu sene ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu her sene aralık ayında toplanıyor ve ay sonunda nihai kararını açıklıyor. Görüşmelerde enflasyon belirleyici rol oynayacak. Aralık ayında açıklanması beklenen yeni asgari ücretin en az enflasyon oranında artırılması bekleniyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET 3.550 CİVARINDA OLACAK 

Haberler.com'da yayınlanan habere göre; Enflasyon oranı eylül de yüzde 19,58'e çıktı. Bu durumda bugün net 2.825,90 TL olan asgari ücret, en az 3.390 tl'ye yükselecek. Ortalama yüzde 20 olan enflasyon oranına 5 puanlık refah payı eklenip, yüzde 25 zam yapılması halinde ise; yeni asgari ücret 3.550 lira dolayında olacak.

REFAH PAYI BEKLENTİSİ YÜKSEK

Kasım 2020'de senelik enflasyon yüzde 14,03 seviyesindeyken, komisyon, yeni asgari ücreti yüzde 21,56 artırmıştı. Bu sebeple bu sene da enflasyona en az 5-6 puanlık refah payı beklentisi yüksek. Komisyonun aralık ayında yapacağı toplantılar dizisiyle, senenin son günlerinde yeni ücreti açıklaması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Her biri yasa gereği beş işçi, işveren ve devlet temsilcisinden oluşan 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemektedir. Türk-İş bu komisyonda işçi tarafını temsil ederken, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için TİSK, işveren tarafı adına masaya oturuyor. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.