Bitcoin Yatırımcıları Dikkat! Fidye Yazılım Programıyla Büyük Vurgun!

Bitcoin Yatırımcıları Dikkat! Fidye Yazılım Programıyla Büyük Vurgun!

Tüm dünyada oldukça karlı bir yatırım aracı olan Bitcoin şimdilerde kötü niyetli dolandırıcıların hedefinde. Online olarak yapılan soygunculuklara bir yenisi daha eklendi ve bu süreç içerisinde Bitcoin hırsızlığının boyut atladığı belirlendi. Pek çok kişiden binlerce Bitcoin vurgunu yapıldı.

Son zamanların en popüler yatırım araçlarından birisi olan dijital para birimi Bitcoin, zararlı yazılımcıların ve vurguncuların hedefinde. Dünya çapında çeşitli dolandırıcılık ve vurgunculuk girişimlerinin gerçekleştirilmesi ve özellikle bu süreçte giderek artmasının ardından geçtiğiniz hafta FBI tarafından ABD’de önemli bir uyarı yapılmıştı.

Bu süreçte kötü niyetli kişiler ve siber dolandırıcılar tarafından tasarlanan yeni bir fidye yazılım programı hakkında açıklama yapıldı. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecini fırsat bilen siber dolandırıcılar özellikle salgının etkisini gösterdiği ilk aylarda geliştirmiş oldukları programlarla birlikte büyük bir vurguna imza attılar.

Zararlı Yazılım Açıklandı!

NetWalker ismi verilen bu zararlı yazılımın pandemi sürecinde insanları ve yatırımcıları oltalama yöntemi ile ağına düşürdüğü belirlendi. Önce çeşitli e postalar gönderen ve sonrasında bu e postalara gizlenmiş olan zararlı yazılımlarla birlikte tüm bilgisayarı ele geçiren bir program olarak tasarlandı.

Bilgisayar sistemi içerisinde kullanıcıların kişisel bilgilerini, gizli dosyalarını ve kısaca tüm sistemini ele geçiren bir sistem olarak açıklandı. Saldırganlar bir süre sonra kullanıcılarla iletişime geçerek istedikleri parayı alamamaları durumunda tüm dosyaları yayacaklarını ifade ediyorlar. Bu zararlı yazılım genellikle bireysek kullanıcılardan daha çok şirketler ve hükümetler için tehlike olarak ifade ediliyor.

Kurumlar Mağdur Oldular!

Yapılan son değerlendirmeler ve araştırmalar sonrasında pandemi sürecinin ilk ayında NetWalker cüzdan adresine giden Bitcoin sayısının 2 bin 795 olduğu belirlenmişti. Bu süreçten öncesinde ise bir hazırlık yaptıkları ve Bitcoin saklama sistemlerini tamamen değiştirdikleri belirlendi. Bu süreçte kurumlara yapılan şantaj sonrasında gizli dosyaları yayınlamama şartı ile 25 bin Bitcoin istendiği tespit edildi. Geçtiğimiz hafta mağduriyetlerin giderek artmasının ardından FBI tarafından bir uyarı yapıldı. Ancak bu uyarıya rağmen pek çok kişi ve kurumdan binlerce Bitcoin’in alındığı ve büyük bir vurgun yapıldığı belirlendi.

Hazırlanan zararlı fidye yazılım programının sadece ABD genelinde değil tüm dünyada Bitcoin vurgunculuğu için kullanılabileceği konusunda da özellikle uyarılar yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.