Dolar Fiyatları Düşmüyor! Dolar Bugün Güne Nasıl Başladı?

Dolar Fiyatları Düşmüyor! Dolar Bugün Güne Nasıl Başladı?

Dolar fiyatlarında meydana gelen rekor yükseliş piyasaları da derinden etkiliyor. Alınan önlemler şimdiye kadar beklenildiği gibi doların ateşini söndürmeye yetmedi. Peki dolar fiyatları yükselmeye devam edecek mi? Dolar güne nasıl başladı?

Geçtiğimiz hafta bir süredir yatay seyirde sabitlenen dolar fiyatlarında meydana gelen atış bir rekor olarak değerlendirildi 7 lira psikolojik sınırını aştıktan sonra önüne geçilemeyen dolar fiyatları büyük heyecana neden oldu. Piyasaları da derinden etkileyen dolar Türk lirasının hızla değer kaybetmesine yol açtı. Bu durum kısa sürede Türkiye ekonomisinde de etkilerini göstermeye başlarken endişeye neden oldu.

Dolar yeni haftaya 7.70 lira seviyelerinde başlayarak kendi rekorunu kırmıştı. Bu durum yatırımcıları da endişelendirdi. Ardından Merkez Bankası ekonomiye müdahale etmek ve durumu yatıştırmak için harekete geçti. Alınan bazı önlemler ve atılan bazı adımların ardından dolar kurunda bir sakinleşme yaşandı. Yaşanan düşüşün beklenildiği gibi  fazla olmaması ve yeniden yükseliş eğiliminde bulunmasından dolayı, başka tedbirlerinde alınmasını zorunlu kılıyor.

Dolar Bugün Ne Kadar Oldu?

Bugün dolar güne yeniden yükselişle başladı. Şimdilerde 7.33 lira seviyelerinden piyasalarda işlem görmeye devam ediyor. Euro ise 8.61 lira seviyelerinden gün başlayarak yükseleceği sinyallerini şimdiden vermeye başladı.

Doların Yükselişi Devam Edecek Mi?

Doların güne yeniden yükselişle başlaması ve geçtiğimiz hafta ve dün Merkez Bankası tarafından atılan adımlar sonrasında henüz somut bir sonuç alınmamış olması oldukça dikkat çekmişti. Bugün sabah saatlerinde Merkez Bankası’ndan yeni bir adım daha geldi. Bir süredir konuşulan, geçmişte de sıklıkla kullanılmış olan örtülü faiz artışı yapılan düzenlemeler ve değerlendirmeler sonrasında gerçekleştirilmiş oldu.

Bugün piyasalarda açıklanması beklenen piyasaları derinden etkileyebilecek önemli bir veri bulunmuyor ancak Hazine ihaleleri de yakından izleniyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan adımlar sonrasında dolar fiyatlarının düşmesi ve piyasaların biraz olsun sakinleşmesi bekleniyor. Ancak son günlerde biraz inatçı olan dolar fiyatlarının düşmemesi halinde Merkez Bankası’nın daha sıkı önlemler alabileceği konuşuluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.