Emeklilere Müjde! Ek Ödemelere Zam Geliyor Mu?

Emeklilere Müjde! Ek Ödemelere Zam Geliyor Mu?

Emeklilerin her ay düzenli olarak almış oldukları ek ödemelerde yeni bir dönemin başlatılması bekleniyor. Türkiye Emekliler Derneği ek ödemelerin iki katına çıkarılması gerektiğini ifade ederken konu hakkında yapılacak yeni düzenleme bekleniyor. Peki emeklilerin ek ödemelerine zam gelecek mi?

Son dönemlerde milyonlarca emekli ek ödeme konusunda çeşitli endişeler yaşamaya başladı. Ek ödeme oranlarının artırılması konusunda gelen taleplerin değerlendirilmesinin ardından hükümet cephesinden nasıl bir yanıt geleceği merak konusu olmuştu. Emeklilerin bir kısmı ek ödeme konusunda daha şanslı. Ek ödemelerinin bir kısmı Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan yeni taleplerin ardından artırılabilecek.

Ocak ayında gelen zammın ardından emeklilerin ek ödemelerinde de bir artış meydana gelmişti. Bunun ardından Temmuz ayında milyonlarca emeklinin beklediği yeni zam belli oldu. Maaşlara yapılan zammın ardından ek ödemeler içinde aynı artışın gerçekleşmesi bekleniyor. Ek ödemeler her ay emeklilere maaşlarının yanında otomatik olarak ödeniyor.

Ek ödeme miktarları yapılan değerlendirmelerin ardından mevcut maaşın yüzde 4 ya da yüzde 5’lik kısmına tekabül ediyor. Bununla birlikte emeklilerden gelen talep ise zamların ardından ek ödeme tutarlarının da yüzde 8 ile yüzde 9 seviyelerine yükseltilmesi olarak ifade ediliyor. Emeklilerin hakkını korumayı bir görev edinen Türkiye Emekliler Derneği ise bu süreç içerisinde ek ödemelerin peşine düştü. Emeklilerin daha rahat geçinebilmeleri için emekli ek ödemelerinin de önemli olduğunun altı her fırsatta çiziliyor. Gelen talebin karşılanması halinde emekli ek ödemeleri iki katına çıkabilir.

Binlerce emekli düzenli olarak ödemesi yapılan ek ödemelerin maaşın yüzde 10’una kadar çıkarılmasını istiyorlar.

Ek Ödeme Kimlere Veriliyor?

5454 sayılı kanun ile koruma altına alınan ek ödemeler 4A, 4B ve 4C sigortalı olarak çalışan ve bu statüye giren vatandaşlar tarafından alınmaktadır.

Tarım işçileri, şeref aylığı bulunanlar, 65 yaş maaşı alanlar, maaş alan sporcular ve aileler, maaşlı çalışan er ve erbaşlar, terör mağduru aylık alan vatandaşlar, sosyal yardımlaşma vakıflarından düzenli olarak maaş alanlar olarak açıklandı.

Emekli Ek Ödemelerine Zam Gelecek Mi?

Türkiye Emekliler Derneği tarafından uzun bir süredir emekli ek ödemelerinin yükseltilmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu süreçte gerekli talepler gerekli mercilere iletilmiş oldu. Taleplerin doğru olması halinde emekli ek ödemeleri yüzde 10 seviyelerine kadar çıkmış olacak. En düşük ödenek olan 60 liralık ödenek 120 liraya çıkacak. Şimdilerde emeklilerin aldığı en yüksek ödenek 241 lira olarak belirlenmişken yeni dönemde 602 liraya kadar çıkmış olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.