Kredi Kartı Kullananlara İyi Haber! O Paralar Geri Ödenecek

Kredi Kartı Kullananlara İyi Haber! O Paralar Geri Ödenecek

Bankalar tarafından vatandaşlardan kredi kartı aidatı adı altında çeşitli miktarlarda ücret kesiliyor. Bu süreçte kredi kartı kullanan tüketicilere iyi haber mahkemeden geldi.

Kredi kartı kullanan binlerce vatandaş özellikle kredi kartı aidatlarından şikayetçi olduklarını defalarca dile getirmişlerdi. Bu konuda bankalara karşı yapılan çeşitli şikayetler zaman zaman gündeme gelmiş olsa ve bankalara geri adım attırmış olsa bile istenen sonuç elde edilemedi. Bunun üzerine bir vatandaşın kredi kartı aidatını alamaması üzerine başvurduğu mahkemeden çıkan karar emsal olarak değerlendiriliyor.

Durumu değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, konu hakkında tüm vatandaşları bilgilendiren ve tüm vatandaşları etkileyecek bir açıklamada bulundu. Tüketicinin öncelikli olarak Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunduğu ancak yapılan değerlendirmeler sonrasında bu kararının haksız bir talep olarak karşılandığına dikkat çekti.

Karar sonrasında hakkını aramak isteyen tüketicinin bu sefer Tüketici Mahkemesine başvuruda bulunduğu belirlendi. Yapılan itirazların ardından dava süreci tamamlandı ve emsal teşkil edecek bir karar verildi.

Yeni Karar Bankaları Çok Üzdü!

Tüketicinin yıllardır çeşitli nedenlerden dolayı kullanmamış olduğu kredi kartına her ay banka tarafından kesilen kart aidat ücretinin iade edilmesini istedi. Ancak banka bu isteğe çeşitli gerekçelerle birlikte olumlu yanıt vermedi. Ardından Tüketici Mahkemesi tarafından verilen karar sonrasında bankaları oldukça üzen bir karar verdi.

Bundan sonra haksız yere alınan kart aidat ücretlerinin iade edilmesi  için yeni bir düzenleme başlatılacak. Artık bankanın tüketici ile görüşme yapmadan ortak bir yol belirlemeden atacağı her adım denetlenebilecek.

Yeni karar sonrasında bankalar artık sadece zorunlu olarak görülen ödemeleri tüketiciden tahsil edebilecek. BDDK kararı içerisinde yer alan ‘kredi aidatı alınabileceği’ yönünde olan kararın ise bundan sonraki dönemde herhangi bir bağlayıcılığının bulunmadığının altı özellikle çizildi. Vatandaşlara ücret kesintisi yapılan her türlü masraf için banka ile detaylı görüşmelerin yapılması konusunda bir uyarı yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.