Likidite Limitleri Sıfırlandı Mı..! Merkez Bakasından Şok Açıklama..!

Likidite Limitleri Sıfırlandı Mı..! Merkez Bakasından Şok Açıklama..!

erkez Bankası'ndan yapılan son dakika açıklamasında, "açık piyasa işlemleri çerçevesinde sağlanan likidite imkanının sıfırlandığı" belirtildi. Ekonomi analizcileri TCMB likidite yönetimi noktasında gerçekleştirilen düzenlemenin, salgın sonrası süreçte piyasada tıkanmaya neden olmadan likiditeyi standart seviyeye getirmek için atılan adımlardan biri olduğunu ifade etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) likidite limitlerinde piyasa yapıcı bankaların bir adım daha ileri gitmesi için açık

Likidite Limitleri Sıfırlandı Mı..! Merkez Bakasından Şok Açıklama..!

Merkez Bankası'ndan yapılan son dakika açıklamasında, "açık piyasa işlemleri çerçevesinde sağlanan likidite imkanının sıfırlandığı" belirtildi. Ekonomi analizcileri TCMB likidite yönetimi noktasında gerçekleştirilen düzenlemenin, salgın sonrası süreçte piyasada tıkanmaya neden olmadan likiditeyi standart seviyeye getirmek için atılan adımlardan biri olduğunu ifade etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) likidite limitlerinde piyasa yapıcı bankaların bir adım daha ileri gitmesi için açık piyasa işlemleri için yeniden muhasebeleştirildi.

TCMB'nin resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, "Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara likidite yönetimi çerçevesinde 12 Ağustos 2020 tarihinden itibaren tanınan likidite kredisi limitleri sıfırlandı." ifadesi kullanıldı.

Yeni tip koronavirüs salgını sonrası normalleşme adımları çerçevesinde TCMB, geçtiğimiz haftadan itibaren bankaların fonlama maliyetlerini artırmaya başladı.

Merkez Bankası, Piyasa Yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde geçen hafta yarıya indirdiği likidite yeterlilik limitlerinin yarından itibaren sıfırlandığını açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.