Merkez bankası faiz kararını açıkladı. Faiz Kararı Sonrası Altın, Dolar, Euro Ne Olacak?

Merkez bankası faiz kararını açıkladı. Faiz Kararı Sonrası Altın, Dolar, Euro Ne Olacak?

Bugün toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı sonrası açıklandı. Beklentiler arasında yeni bir faiz indirimi vardı.

Merkez bankası politika faiz kararını açıkladı. Açıklanan karara göre 100 baz puan indirimi geldi. 

Tahtakale Kapalı çarşı da tahtalar kapandı. Dolar 11.50 TL seviyelerine çıkması beklendiği açıklandı

Güncel Döviz Kurları Ne Kadar?

Toplantı kararlarının açıklanmasına saatler kala Dolar 10,80 TL, Euro 12,33 TL, Altın 648,94 TL seviyesinde alıcı buluyor. MB toplantı sonrası saat 14:00’te alınacak yeni kararları açıklayacak. Bu aşamadan sonra döviz kurlarındaki hareketlilik yatırımcılar açısından önem taşıyor.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 16’dan yüzde 15’e indirdi. Piyasada beklentiler de bankanın 100 baz puan faiz indireceği yönündeydi.

Karar 5 dakika gecikmeli olarak açıklandı.

Karar öncesinde 10,57 olan dolar/TL, 10,97’ye yükseldi.

Banka, enflasyonda yüzde 20’ye yaklaşılmasına rağmen eylül ve ekimde toplamda 300 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı.

Kararda yer alan “Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir” ifadeleriyle aralıkta faiz indirimine devam mesajı verdi.

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16'dan yüzde 15'e indirilmesine karar vermiştir.

Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

CARİ AÇIK VURGUSU

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında toparlanma devam etmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir.

ARALIK AYINI İŞARET ETTİ

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir. Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Merkez Bankası (MB) son iki toplantısı sonrası politika faizinden toplam 300 puan indirime gitmesinin ardından ilk toplantısını gerçekleştirecek. Faiz indirim sonrası % 16 lara gerileyen faizler sonrası döviz kurları da yukarı yönlü olarak hareket etti. Bugün yapılacak olan Kasım ay’ı toplantısı ile çıkacak faiz kararı neticesinde faizlerin durumu döviz kurları açısından da önemle takip ediliyor.

Merkez Bankası Bugün Toplanıyor

Bugün toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı sonrası saat 14.00’te alınacak olan kararları açıklayacak. Beklentiler arasında yeni bir faiz indirimi söz konusu olsa da; MB sabit tutma yoluna da gidebilir. Nitekim önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada “ Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” Biz faize kesinlikle milletimizi ezdirmeyiz demişti. Hatta bu yolda faizi savunanlarla beraber olamam, olmam demesi faiz indiriminin devam edeceğine dair şifreler olarak telaffuz edildi.

Kasım Ay’ı Kararları Sonrası Faiz Kuru Ne Olacak?

MB nın alacağı yeni kararlar döviz kurları açısından önem taşıyor. Faiz indiriminin devam etmesi halinde ne kadar baz puan indirimin yapılacağı da önemli ki sonrasında altın, Euro ve Dolar kurlarındaki fiyatlarda şekillenecek. Ancak Ekim ay’ı toplantısı sonrası alınan 200 bazlık indirim sonrası kur fiyatları önemli artışlar sergiledi.

2021 Yılında MB Faiz Oranları Nasıl Hareket Etti

2021 yılına girilmesinin ardından Ocak ve Şubat aylarında faizleri sabit tutan MB Mart ay’ında 200 baz puan artırma yoluna gitmişti. Yüzde 19 oranlarına çıkan faiz oranı sonrasında ise Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan PPK toplantılarında faizlerle ilgili yeni karar alınmadı ve faiz % 19 ile sabit tutulmuştu. Eylül ayında ise % 19 dan önce % 18’e çekildi. Ekim ay’ında ise 200 puan ile % 16 seviyesine indirildi.

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.