Merkez Bankası'nın Hamlesinden Sonra Dolar Yeni Rekora Gidiyor

Merkez Bankası'nın Hamlesinden Sonra Dolar Yeni Rekora Gidiyor

Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indirimi sonrası Dolar 8.80 lirayı aşarak yeni zirvesini gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmesinin peşinden Dolar 8.84 lirayı görerek yeni zirvesini gördü. Kur güne 8.66 liradan başlamıştı.

Dün Fed'in faize dokunmamasının ardından Dolar/TL düşük hacimli piyasada 8.63'ten 8.65'e yükselmişti. Fed faize dokunmasa da tahvil alımlarında azaltmak için kapıyı araladı. Dünkü karar metninde ''İstihdam ve enflasyon amaçlarına doğru ilerleme beklendiği gibi devam ederse, varlık alımlarının hızında bir yavaşlatmaya karar vermek yakında gerekli olabilir'' açıklandı.

Bu açıklamanın peşinden dolar/TL düşük hacimli piyasada 8.63'ten 8.65'e yükseldi. Yani Fed'in kurda büyük etkisi fazla olmadı.

USD yeni güne 8.66 liradan başladı. Merkez'in kararı öncesi yatay bir seyir takip ediyordu.

MB'nin politika faizini 100 baz puan indirmesinin ardından 8.84 tl'ye kadar yükseldi.

SÖYLEM DEĞİŞİKLİĞİNE RAĞMEN SÜRPRİZ OLDU

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun son dönemdeki söylem değişikliğine rağmen sürpriz oldu. Kavcıoğlu son açıklamasında manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyon vurgusu yaptı.

Ağustos ayında enflasyon yüzde 19.25, çekirdek enflasyon ise yüzde 16.76 olarak açıklanmıştı.

Kavcıoğlu 8 Eylül'de, Alman-Türk Ticaret ve Sen temelyi Odası ekonomi toplantısında konuşan Kavcıoğlu "Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi öğelerden arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır" açıklamasını yapmıştı.

Gıda fiyatlarındaki artış ve arz kısıtlarının enflasyonda kısa vadeli oynaklıklara neden olduğunu belirten Kavcıoğlu bu nedenle manşet enflasyondan ziyade, arındırılmış en temel eğilimi ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerine ağırlık vereceklerini söyledi.

Yapılan bu açıklamalara rağmen PPK beklenti anketine katılan kurum ve ekonomistlerin çoğu Merkez'in bugünkü toplantıda faizi sabit bırakmasını bekliyordu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.