Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren açıklama...Başvuran herkese ödeme yapılıyor! E devlet üzerinden başvuru nasıl yapılır?

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren açıklama...Başvuran herkese ödeme yapılıyor! E devlet üzerinden başvuru nasıl yapılır?

Kredi kartı kullanan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Başvuru yapan herkese kredi kartı aidatları iade ediliyor. E devlet üzerinden kart aidatı başvurusu nasıl yapılır?

Günümüzde kredi kartı kullanan milyonlarca varandaş bulunuyor. Bankalar ile kart müşterileri arasında şimdiye kadar pek çok anlamda kart aidatı tartışması çıktı. Kart aidatlar için yapılan şikayetlerin sayısı her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz dönemlerde durumun yargıya taşınmasının ardından her yıl bankalar tarafından alınan kart aidatlarının haksız yere alındığı ifade edildi.

Kart aidatı ücretleri her banka tarafından farklı oranlarda alınıyor. Oranlar bankalar tarafından belirleniyor. Ancak kart sahipleri ile bankalar arasındaki tartışma büyümeye devam ediyor. Kart aidatları zaman zaman 200 liraya kadar yükseliyor. Yapılan bazı şikayetler sonrasında bazı müşterilere ödemiş oldukları kart aidatları iade edilmişti ancak hala bankalar tarafından ısrarla kredi kartı aidatı mücadelesi devam ediyor.

Yargı tarafından alınan karar sonrasında emsal niteliğinde bir karar olmasına rağmen hala en azından yılda bir kez olmak üzere kredi kartı aidatları tahsil ediliyor. Vatandaşlar ise e devlet üzerinden başvuru yaptıkları takdirde bankaların yaptıkları bu harekete bir dur diyebilirler. Kart aidat ödemelerini iade alabilirler.

Kart Aidatı Şikayetleri Sürekli Artıyor!

Her banka tarafından belirlenen kredi kartı aidatı ücreti artıyor. Ancak bu rakam müşterilerin canını sıkmaya devam ediyor. Bazı kart aidatlarının giderek yükselmesi tartışmalara neden oldu. Haksız bir nedene bağlı olarak alınan kredi kartı aidatları hakkında şikayetler 100 binden fazla oldu.

Her Başvuru Yapana İade Yapılacak!

Tüketici birlikleri tarafından yapılan açıklama sonrasında, başvuruların doğru yapılması halinde, her başvuru yapan için kredi kartı aidatlarının ödemiş oldukları kısımları iade edilecek. Aynı zamanda son yapılan düzenlemelerde bankalar ile müşteriler arasında bir anlaşma sağlanması bekleniyor.

E Devlet Başvuruları Nasıl Yapılacak?

E devlet üzerinden başvuru yapanlar için kredi kartı iadelerinin gerçekleştirilmesi mümkün hale getirilmiştir. Bunun için e devlet sayfasına kimlik bilgileri ve şifre ile bir giriş yapılması gerekmektedir.

Sayfayı hızlı şekilde bulmak için arama kısmına 'tüketici hakem heyeti' yazılması gerekir.

Yeni başvuru seçeneğine tıklanmasının ardından çıkan uyarıların okunduğu ve kabul edildiğinden emin olunduktan sonra başka bir sayfa yönlendirmesi ortaya çıkacaktır.

Kredi kartı kullanılan bankanın seçilmesinin ardından yönlendirilen sayfada tarih, başvuru nedeni ve kısa bir başvuru açıklaması girildiği takdirde başvuru süreci tamamlanabilir. Tüketici Heyeti için yapılacak başvurular da bu süreçte e devlet üzerinden gerçekleştirilebilir.

Banka Müşteri Hizmetlerini Arayarak Başvuru Yapmak

Kredi kartı aidatlarını almak isteyen vatandaşların banka müşteri hizmetlerini arayarak da şikayetlerini dile getirmeleri mümkündür. Müşteri hizmetleri ile yapılacak olan görüşmeler sonrasında bankanın özle tekliflerini dinledikten sonra kart aidat ücretinin iade edilmesini isteyebilirsiniz. Kredi kartı aidatlarının iade edilmesi yasal bir süreçtir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Yapmak

Kart aidatı almak üzere Tüketici Hakem Heyetlerine de başvuru yapılabilir. Bunun için kişilerin ikamet ettikleri il ve ilçelerde bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bankadan kart aidatı iadesi almak için ödeme yapıldığına dair dekontun paylaşılması gerekmektedir. Genellikle iki hafta içerisinde bir geri dönüş yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.