Milyonlarca vergi borcu olanlara müjde..! Vergi affı geliyor..! Vergi ve prim affı tarihi ne zaman geliyor?

Milyonlarca vergi borcu olanlara müjde..! Vergi affı geliyor..! Vergi ve prim affı tarihi ne zaman geliyor?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel'den Prim ve Vergi Affı Açıklaması! Vergi ve Prim Affı Ne Zaman Geliyor? ​​​​​​​Son zamanlarda siyasi kulislerde vergi ve prim affı konusunda çeşitli iddialar konuşulmaya başlandı. Binlerce vergi ve prim borçlusu için heyecanlandıran haberler arka arkaya gelmeye devam ediyor.

Son zamanlarda siyasi kulislerde vergi ve prim affı konusunda çeşitli iddialar konuşulmaya başlandı. Binlerce vergi ve prim borçlusu için heyecanlandıran son dakika haberi arka arkaya gelmeye devam ediyor. Ekim ayında meclisin yeniden çalışmaya başlamasının ardından prim ve vergi borçlarında çeşitli yapılandırma imkanlarının tanınacağına dair iddialar hız kazandı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezer ise konu hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. Pek çok vergi ve prim borçlusunun da uzun zamandır konu hakkında atılacak kayda değer bir çalışma bekledikleri belirtildi.

Ali Tezel yaptığı açıklamalarda vergi ve prim borçları yapılandırması için, 'Pandemi sürecinden önce de insanlar ekonomik açıdan zorluk yaşıyorlardı. Bu süreçte prim ve vergi borçlarını ödemek sanıldığı kadar kolay değildi. Bunun üzerine birde pandemi süreci eklendi. İşsizlik gündeme geldi. Pek çok çalışan eksik maaş alırken, ekonomik bir krizle karşılaştılar. Hala çalışamayan kişiler var. Bunun üzerine bu dönemde vergi ve prim borcu ödeme sorunu ciddi bir problem oldu' dedi.

Türkiye Gazetesi

Türkiye gazetesi vergi affını manşetten verdi..! 

Düzenli Olarak Vergi ve Prim Affı Çıkıyor!'

Ali Tezel açıklamalarında ve değerlendirmelerinde özellikle Türkiye'de daha önceki uygulamalara bakıldığı zaman ortalama olarak bir buçuk yıllık periyotlarda vergi ve primler için affın çıktığına dikkat çekti. Pandemi döneminde Mart, Nisan ve Mayıs ayları için vergi ve primlere bir öteleme imkanı tanınmış ve bu süreç Kasım ayına kadar uzatılmıştı.

 Ali Tezel'in değerlendirmelerine göre meclisin çalışmaya başlamasının ardından bu dönemde ele alacağı ilk konulardan birisinin vergi ve prim affının olduğu ya da bununla birlikte bir yapılandırma planının olduğu belirtildi. Ekonomik kriz ya da bir salgın hastalık olmadan önce de bu tür çalışmalar belirli aralıklarda yapılıyordu. Ancak içinde bulunulan ciddi sorunlar karşısında bir çalışmanın yapılmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Düzenli ve Peşin Ödemeye İndirim!

Devlet prim ve vergilerin zamanında ödenmesini teşvik etmek ve bu süreç içerisinde vatandaşlara destek olabilmek için belirli oranda bir indirim yapıyor. Primler için peşin ödemelerde yüzde 25 oranında bir indirim söz konusu. Ancak aftan yararlanmış olanlar bu kategorinin dışında kalıyorlar.

Ali Tezel açıklamalarında 'Bu konuda çeşitli destekler veriliyor. Primlerde indirim söz konusu olduğu için ortada bir haksızlık olduğunu düşünmüyorum. Ancak vergilerin ödenmesi sırasında böyle bir çalışma söz konusu değil. Bunun için bir indirimin yapılması söz konusu. Prim ve vergi ödemelerinde yapılan ayrımcılığa karşı vatandaşlar da isyan edebilir. En kısa sürede de meclisin prim ve vergi affı ya da yapılandırması konusunda bir çalışma içerisine girmesini umut ediyoruz' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.