Taşeron İşçiler ve 4D Kapsamındaki Kamu İşçilerinin Önemli Süreci..! TİS Görüşmeleri Sonucu Maaş Oranları Açıklandı Mı?

Taşeron İşçiler ve 4D Kapsamındaki Kamu İşçilerinin Önemli Süreci..! TİS Görüşmeleri Sonucu Maaş Oranları Açıklandı Mı?

Corona virüsü nedeniyle toplu mutabakat görüşmelerinin iptali ile birlikte, taşeronlar ve kamu çalışanları için kritik dönem yaklaşıyor. Basında taşeron işçiler yüzde 15 oranında artış gösteriyor. Bu odaklanmanın nedeninin hem asgari ücret zammı oranı hem de enflasyon rakamlarının üzerinde olduğu gösterilmiştir. Bunun dışında Çalışma Bakanlığı'nın yüzde 10'luk bandın üzerinde bir artış teklif

Taşeron İşçiler ve 4D Kapsamındaki Kamu İşçilerinin Önemli Süreci..! TİS Görüşmeleri Sonucu Maaş Oranları Açıklandı Mı?

Corona virüsü nedeniyle toplu mutabakat görüşmelerinin iptali ile birlikte, taşeronlar ve kamu çalışanları için kritik dönem yaklaşıyor. Basında taşeron işçiler yüzde 15 oranında artış gösteriyor. Bu odaklanmanın nedeninin hem asgari ücret zammı oranı hem de enflasyon rakamlarının üzerinde olduğu gösterilmiştir. Bunun dışında Çalışma Bakanlığı'nın yüzde 10'luk bandın üzerinde bir artış teklif etmesi bekleniyor. Çalışma Bakanlığı'nın teklifi ve sendika talebi için verilen oranlar bir değerlendirmedir ve henüz resmi bir açıklama alınmamıştır. Bu duyurular 2020 TIS müzakerelerinin başlamasıyla kamuoyuna duyurulacaktır. Peki, taşeron personel ve 4 / D çalışanlar için 2020 maaş zammı ne kadar olacak?

Pandemi nedeniyle uzatılan yeni Toplu İş Sözleşmesi tarihinin, taşeron sözleşmeleri sona erdiğinde yakında açıklanması bekleniyor. Kritik süreç yaklaşırken, taşeron işçiler yapılacak zamları dört gözle bekliyorlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçen yasa teklifi, toplu sözleşme müzakerelerinin 3 ay boyunca yapılmaması koşulunu içeriyordu. Taşeron işçilerine, Kanun Hükmünde Kararname ile işe alım sürecinden sonra belirlenen mali haklar kapsamında her 6 ayda bir yüzde 4 artış sağlanmıştır. Bu zamlar, özellikle yılbaşında, asgari ücretin altındaydı, çünkü maaşlar asgari ücretin altında kalmıştır. Peki, taşeron personel ve 4 / D çalışanlar için 2020 maaş zammı ne kadar olacak?

Taşeron İşçiler ve 4D Kapsamındaki Kamu İşçilerinin Önemli Süreci..! TİS Görüşmeleri Sonucu Maaş Oranları Açıklandı Mı?

Sendikalar Hazırlanıyor

Bilindiği gibi 18 Temmuz'da toplu pazarlık müzakerelerinin ertelenmesi ile birlikte sendikalar taşeronlar ve kamu işçileri için toplu pazarlık hazırlıklarını hızlandırdılar. Bu noktada, bazı sendikalardan üyeleriyle iletişim kurmaları ve karşılaştıkları sorun ve problemlere ilişkin isteklerini belirtmeleri istendi. Bu yıl yapılacak müzakerelerin çok daha katı ve pazarlık müzakereleri olacağı tahmin ediliyor.

Maaş Artışı ve Toplu Sözleşme Gündemde

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile işçilere yılda yüzde 4, yıllık oranında ücret artışı getirilmiştir.

Hükümet birimlerinde taşeron işçilerin 2020 müzakerelerinden yüksek beklentileri var. Sosyal haklar düzenlemesi ve mali hakları talep eden taşeron işçiler ücretlerde iyi bir artış beklemektedir.

2020 toplu iş sözleşmesinde tartışılması beklenen konular arasında;

  • Maaş zamları
  • Atama hakkı
  • Artırılmış bonus ve destek ödemeleri
  • Yüzdelik dilim ile ek zam
  • İş tanımı

Taşeron İşçi Ücretleri

Bakanlık tarafınca çıkarılan birtakım düzenlemeler sonucu taşeron işçilerin maaşları asgari ücrete sabitlendi. Bu çerçevede, enflasyon oranlarının altında bir düzeyde maaş zammı alan taşeron işçiler, bu sürecin 2020 yılında değişmesini istemektedir. Bu bağlamda, maaşlarda enflasyon oranlarının üzerinde artış isteyen taşeron işçiler için sıklıkla değerlendirilmeye başlanmış ve refah durumu dâhil pek çok konu Taşeron işçiler için yapılan değerlendirmelerde aşağıdaki oranlar ön plana çıkmıştır.

Taşeron İşçiler ve 4D Kapsamındaki Kamu İşçilerinin Önemli Süreci..! TİS Görüşmeleri Sonucu Maaş Oranları Açıklandı Mı?

  • Çalışma Bakanlığı'nın taşeron işçilerin maaş artış oranı talebinin değerlendirilmesinde yüzde 10 ile yüzde 15 arasında bir oran olabileceği öngörülmektedir.
  • İşçi tarafından talep edilecek zamlara yüzde 20 seviye öncelik verilmektedir.

Taşeron İşçiler ve 4D Kamu İşçileri İçin Kritik Dönem TİS..! Süreç Başlıyor!

Kamu kurumlarında çalışan 4D daimi işçi kararnamesi ile işe alınan taşeron işçi personelinin 2020 toplu pazarlık anlaşmasının kritik başlıkları ne olacak? Süreç, sendikalarla yapılan sendika maaş müzakereleri ile başlıyor.

Kamu kurumlarında çalışan 4D daimi personeli için 2020 toplu iş sözleşmesi müzakereleri başlıyor. Bilindiği gibi, Türkiye koronavirüs 30 Haziran'da 2020 boyunca belediye çalışanları için patlak verirken, diğer işçiler 31 Ekim 2020'de toplu pazarlık anlaşması sözleşmesini tamamladılar. Bu bağlamda, mali maaş zammı sosyal fırsatlarının kamuya kazandırılması için çalışmalar başlatılmıştır.

Yükselen fiyatlar ve enflasyondaki artış nedeniyle, işçilerin maaşlarına ilişkin 2020 maaş zammı müzakereleri, işçilerin merakla beklediği konular arasındaydı.

Toplantılar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş sendikalar tarafından yapılacaktır. Sendikalar, üye sayısının yüksek olması nedeniyle temsil hakkı elde edebileceklerdir. Bu bağlamda, Belediye Sendikalarının çoğunluğa sahip olduğu belirtilmektedir. Taşeron işçilerin 4. kademe çalışan işçilerle ilgili sorunların tartışılması sırasında masada olması beklenmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.