Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: “çin İle Aşı Konusunda Anlaştık”

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: “çin İle Aşı Konusunda Anlaştık”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Çinli şirket Sinovac ile aşı konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Çinli şirket Sinovac ile aşı konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, korona virüs aşısına yönelik haftalardır süren görüşmelerde sona gelindiğini, tercihlerini Çinli firma Sinovac'tan yana kullandıklarını açıkladı. Devlet Başkanı Zelenskiy, aşıyı kullanan ülkeler arasında Türkiye'yi de göstererek, "Hükümetimiz, doğrudan aşı teslimatı konusunda Çinli Sinovac firmasıyla anlaştı. Bu, her sene farklı aşıların milyonlarca dozunu üreten tecrübeli bir firma. Bu güvenebileceğimiz bir gerçeklik. Üstelik kısa bir süre zarfında elimizde olacak. Sinovac çıkarlar için bir propaganda aracı değil faydalı bir aşı. Endonezya, Brezilya ve Türkiye'de test edilmiştir. İlk olarak 1.9 milyon doz alacağız. Bu Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı COVAX'tan ücretsiz alacağımız 8 milyon doza ek olacak. Ayrıca 8 milyon dozu 16 milyona çıkarmaya çalışıyoruz. Diğer aşı üreticileriyle de görüşmelerimiz devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"34 milyon dolar ödedik"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin yanı sıra Ukrayna Sağlık Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Aşıya ödenen ücrete yönelik açıklama yapan Ukrayna Sağlık Bakanı Yardımcısı Svetlana Şatalova, "Korona virüse yönelik ilk aşı alımı anlaşması yapılmış oldu. Aşı için ödenen miktar 964 milyon Grivna'dır (34 milyon dolar)" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.