Araç Sahiplerine Kötü Haber! Pazartesi Gecesi Benzine Büyük Zam Geliyor

Araç Sahiplerine Kötü Haber! Pazartesi Gecesi Benzine Büyük Zam Geliyor

Akaryakıtta son dakika zam açıklaması geldi! 26 Ekim Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere 44 kuruş zam geldi. Artış pompa fiyatlarına da yansıyacak.

Akaryakıtta son dakika zam açıklaması geldi! 26 Ekim Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere 44 kuruş zam yapıldı. Artış pompa fiyatlarına da yansıyacak.

Benzinin litre fiyatında 44 kuruş zam yapılması beklendiği bildirildi. Uluslararası fiyat artışları ve döviz kurundaki yükselişe bağlı olan zam, 26 Ekim Salı gününden itibaren geçerli olacak.

Benzine en son 16 Ekim'de 37 kuruş zam gelmişti. Bir miktarı eşel mobil sistemi gereği ÖTV'den karşılanan artışın 14 kuruşu pompa fiyatlarına yansımıştı.

Son zamdan sonra benzinin litre fiyatı İstanbul'da 8,36 tl'ye; Ankara'da Ankara'da 8,44 tl'ye; İzmir'de ise 8,46 tl'ye yükselecek. LPG ve motorinde olduğu gibi benzinde de özel tüketim vergisi (ÖTV) sıfırlandığı için zamlar direk olarak pompa fiyatına yansıyor.

LPG 20 GÜNDE 93 KURUŞ ZAMLANDI

2 Ekim’de 71 kuruş zamlanan LPG’ye 21 Ekim’de 22 kuruş daha zam gelmişti. Fiyat artışının ardından otogazın litre satış fiyatı İstanbul'da ortalama 5,95 liradan 6,17 tl'ye, Ankara'da 6,03 liradan 6,25 tl'ye, İzmir'de ise 6,05 liradan 6,27 tl'ye yükselmişti.

MOTORİNE 10 GÜNDE 87 KURUŞ ZAM GELDİ

Motorinin litre fiyatı 19 Ekim’de 23 kuruş zamlanmıştı. Böylece motorinin pompa fiyatı 9-19 Ekim döneminde toplamda 87 kuruş zamlanmış oldu. Motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 8,20 TL, Ankara’da ve İzmir’de 8,29 TL düzeyinde bulunuyor. Son zamla beraber motorinin litre fiyatı Türkiye genelinde benzin fiyatını aşmıştı.

ÖTV SIFIRLANDI

Motorin, benzin ve LPG’de eşel mobil sistemi kapsamında ÖTV sıfırlanmış durumda, bu sebeple zamların tamamı pompa fiyatına yansıyor. Litre başına benzinde 2,53 TL, motorinde 2,05 TL, LPG’de 1 TL olan maktu ÖTV, eşel mobil sistemi kapsamında sıfırlanmış durumda.

Eylül başında 8,27 olan dolar/TL, enflasyon artarken ve dünyada para politikasında sıkılaşma adımları atılırken Merkez Bankası’nın faiz indirmeye başlamasıyla dün 9,66’yı görerek rekor tazelemişti. Geçen sene nisanda 20 doların altını gören Brent tipi petrolün varil fiyatı, bugünlerde 85 dolar dolayında hareket ediyor. Hem petrol hem de dolar/TL’deki yükseliş, akaryakıt fiyatlarında kuvvetli zamları da yanı sıra getiriyor.

AKARYAKIT SEKTÖRÜ ÇİFT HANEYE HAZIRLANIYOR

Dolar/TL’de çift haneye yaklaşılırken, akaryakıt sektörü de çift haneli benzin ve motorin fiyatları için hazırlıklara başladı. Bayiler, litre fiyatlarının listelendiği tabelaları ikisi en temel rakam, ikisi de virgül sonrası küsurat olmak üzere dört haneli rakamlara hazırlamaya başladı.

Hem dolar ve petroldeki artış hem de hükümetin sıfır ÖTV uygulamasından vazgeçmesi ihtimali, akaryakıtta çift hanenin yakın zamanda görülebileceği beklentisi yaratmış oldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.