Başkan Erdoğan Açıkladı! Kabine Toplantısı Sonrasında Konuştu! Normalleşme Adımları...

Başkan Erdoğan Açıkladı! Kabine Toplantısı Sonrasında Konuştu! Normalleşme Adımları...

Bugün 15.00 saatlerinde başlayan Kabine Toplantısı 4 saat sürdü. Kabine Toplantısı’nın ardından Başkan Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Bugün 15.00 saatlerinde başlayan Kabine Toplantısı 4 saat sürdü. Kabine Toplantısı’nın ardından Başkan Erdoğan açıklamalarda bulundu.

‘Tam kapanma süreci’nin değerlendirilmesi ve Koronavirüs ile mücadele hakkında değerlendirmeler ile gerçekleşen toplantının ardından Başkan Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın içeriğinde 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecindeki yol haritası, aşı ile ilgili gelişmeler, yerli aşı hakkındaki gelişmeler ve tedarik durumları ile birlikte esnafa destek paketi de yer aldı.

Toplantının ardından Başkan Erdoğan konuşma yapmaya başladı. Başkan Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları şu şekilde oldu:

Salgın sebebiyle gönlümüzce bir bayram geçiremediğimiz açıktır. Salgına karşı verdiğimiz mücadelenin tek amacı sağlığı korumaktır. Ramazan ayı boyunca uyguladığımız kısmi ve tam kapanma tedbirleri sayesinde salgını yeniden büyük ölçüde kontrol altına aldık. 

Sokağa Çıkma Kısıtlamaları

''Sokağa çıkma kısıtlamasını hafta içi saat 21.00-05.00 arasında sürdüreceğiz. Hafta sonları ise mayıs ayı sonuna kadar sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. Şehirlerarası seyahatler sokağa çıkma kısıtlaması olmayan saatlerde serbestçe yapılabilecektir. Diğer seyahatler izne tabi olacaktır. Ana okulları ve kreşler açılacak, diğer eğitim öğretim kademeleriyle ilgili süreç daha sonra belirlenecektir.''

Aşı Faaliyetleri 

''Aşı faaliyetlerine hız veriyoruz. Öğretmenler başta olmak üzere riskli grupların tamamının aşılanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bundan sonra eskisi kadar kapsamlı ve kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç olmayacağını ümit ediyoruz. Salgın döneminde dünyada büyümeye devam edebilen nadir ekonomilerden biri olduk. kısıtlamadan etkilenen sektörlere maaş, kira ve gelir desteği yaptık. Vergi ve primle ilgili attığımız bu adımların yanında kredi kolaylığı gösterdik. Turizm sektörümüzü ayakta tutmak için ayrıca çalıştık, çabaladık. 

Bir başka müjdeye daha geliyorum. Yaklaşık 645 bin emeklimizin maaşını 1.500 liraya çıkardık. Merkezi yönetim bütçesiyle birlikte nakdi ödemelerin tutarı şimdiden 134 milyar lira olarak gerçekleşirken bu rakam, haziran sonu da 181 milyar lirayı bulacaktır. Salgının başladığı günden bu yana toplamda 661 milyar liralık bir kaynağı insanımızın emrine vermiş olduk.

Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programının müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Esnaflarımıza 2 grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız. Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlananlar dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz.''

PKK Hakkında

''MİT başkanlığımızın çalışmaları sonucu PTT’nin Suriye genel sorumlusu Sofi Nurettin kod isimli terörist etkisiz hale getirilmiştir. PKK/YPG'nin Irak’ta ve Suriye'de saklanan ele başları ve teröristlerinin tamamını etkisiz hale getirene kadar operasyonlarımız sürecektir. Görev alan istihbaratçılarımızı ve askerlerimizi tebrik ediyor, her birinin alınlarından öpüyorum.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.