EYT, KYK Borçları, Kredi Sicil Affı, Borç Yapılandırma, Asgari Ücret, Vergi, Prim, Nafaka meclis gündemi ne oldu?

EYT, KYK Borçları, Kredi Sicil Affı, Borç Yapılandırma, Asgari Ücret, Vergi, Prim, Nafaka meclis gündemi ne oldu?

Bankalar ödeme konusunda sorun yaşatan müşterilerle tekrar aynı sorunları yaşamamak adına çalışmak istemiyorlar. Bu durumda pek çok kişi kredi kartı almak ya da kredi çekmek konusunda sorunlar yaşıyorlar. Bankaların kara listelerinin oldukça kabarık olduğu belirtiliyor. Kredi Sici Affı daha önce gelmiş ve pek çok kez adının üzeri çizilmiş olan vatandaşların tüm eksi puanlarının sıfırlanmasına neden olmuştu. Son zamanlarda yeniden kredi sicil affı konusunda bir çalışmanın yapılması bekleniyor. Bu konuda vata

Koronavirüs salgını, vatandaşların ekonomide meydana gelen belirsizlik nedeniyle yaşamış olduğu sorunlar nakit ihtiyacını bir kez daha gözler önüne serdi. Bankalarla daha önce çalışmış, kredi kartı almış, kredi çekmiş olan pek çok vatandaş, ödemelerde yaşanan sorunlar ve gecikmeler sonrasında bankaların kara listelerine giriyorlar.

Bankalar ödeme konusunda sorun yaşatan müşterilerle tekrar aynı sorunları yaşamamak adına çalışmak istemiyorlar. Bu durumda pek çok kişi kredi kartı almak ya da kredi çekmek konusunda sorunlar yaşıyorlar. Bankaların kara listelerinin oldukça kabarık olduğu belirtiliyor. Kredi Sici Affı daha önce gelmiş ve pek çok kez adının üzeri çizilmiş olan vatandaşların tüm eksi puanlarının sıfırlanmasına neden olmuştu. Son zamanlarda yeniden kredi sicil affı konusunda bir çalışmanın yapılması bekleniyor. Bu konuda vatandaşlar tarafından araştırmalar da devam ediyor.

Kredi Sicil Affı Ne Anlama Geliyor?

Kredi sicil affı pek çok vatandaş tarafından yakından takip edilirken, pek çok vatandaş henüz anlamını bilmiyor. Bankadan kredi çeken ya da kredi kartı alarak borçlanan vatandaşların borçlarını ödeyememeleri durumunda bankalar tarafından kara listeye alınması süreci ile başlamaktadır. Ardından gelecek yeni bir düzenleme sonrasında tek bir bankadan kredi kapatma kredisinin alınmasının ardından tüm borçların kapatılması üzerine bozuk olan sicil yeniden düzeltilebilecek. Bu şekilde kişi tek bir yerden çektiği borç kapatma kredisini düzenli olarak ödeyebilir.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Geliyor?

Koronavirüs salgını ekonominin alt üst olmasına neden oldu. Pek çok vatandaş bu dönemde işsiz kaldı ya da gelir kaybı yaşadı. Bunun üzerine bankadan çekilen kredilerin ödemesi konusunda sorun yaşandı. Konu geçtiğimiz dönemlerde mecliste yeniden gündeme geldi. Kredi sicil affının gelmesi için bir düzenleme yapıldı ancak henüz konu hakkında netleşen bir çalışma bulunmuyor. Bu konuda meclis cephesinde görüşmelerin ve çalışmaların devam ettiği belirlendi.

Kredi sicil affı konusunda meclisten bir onay gelmesi gerekiyor. Ardından onaylanan karar Resmi Gazete'de yayınlanarak gündeme taşınacak. Mecliste sonuçlanması için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Sicil affının uygulaması konusunda pek çok kişinin kafasında soru işaretleri bulunuyor. Bunun için bankaya başvuruda bulunarak kredi kapatma kredisi adı altında bir başvuru yapmak gerekiyor.

Kredi Sicil Affından Kimler Faydalanabilir?

Kredi Sicil Affı hakkında henüz Resmi Gazete'de yayınlanan bir bildiri bulunmuyor. Ancak yüz binlerce vatandaş gelebilme ihtimali olan çalışmayı dört gözle bekliyorlar. Kredi Sicil Affından kimler faydalanabilir?

  • Vatandaşın af sürecinden yararlanması için bulunan tüm banka borçlarını ödemesi gerekiyor. Bunun için bor. kapatma kredisi kullanabilir. Borcun kapatılmasının ardından kredi sicili temizlenecektir.
  • Kredi sicil affı konusunda kanun teklifinin kabul edilmesinin ardından en fazla 6 aylık süre içerisinde belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Ancak henüz hükümet ve meclis cephesinden kredi sicil affı konusunda net bir açıklama yapılmadığının da altını çizelim.

29 Temmuz itibariyle son olarak sosyal medya düzenlemeleri için toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi bu gün 1 Ekim Perşembe itibariyle saat 10:00 da gerçekleşecek basın toplantısıyla açılıyor. Bu ay milletvekillerini ve bizleri bekleyen konu başlıklarına hızlıca bir göz gezdirelim.

Ekim ayında Meclis de bizi bekleyen konu başlıkları: Kredi Sicil Affı, Borç Yapılandırma, Asgari Ücret, Vergi, Prim, EYT, KYK Borçları, Nafaka

29 Temmuz itibariyle son olarak sosyal medya düzenlemeleri için toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi bu gün 1 Ekim Perşembe itibariyle saat 10:00 da gerçekleşecek basın toplantısıyla açılıyor. Bu ay milletvekillerini ve bizleri bekleyen konu başlıklarına hızlıca bir göz gezdirelim.

2 aylık  tatil arası verilen mecliste 65 gün sonunda başlayan mesainin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Ekim ayında alınacak kararlar için bir program oluşturdu. Bizlerde bu programı yakından takip ettik ve başlıca işlenecek olan konuları konu başlıklarıyla beraber sizler için derledik.

Meclisdeki yapılacak ilk tören Meclis Atatürk Anıtı’nda yapılacak, anıta çelenk konulacak ve saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okucanacak. Meclis Genel Kurulu saat 14.00’te özel oturumla açılacak ve faaliyet göstermeye başlayacak.

EKİM AYINCA KARAR ALINACAK KONU BAŞLIKLARI BELİRLENDİ

Türkiye Millet Meclisi açılmasıyla beraberinda gözler üzerine döndü. Ve vatandaşların bekledikleri bazı konu başlıkları ele alınacak. Gelin sizler için derlediğimiz haberimiz de konu başlıklarına bakalım.

Kredi Sicil Affı

Kredi Sicil Affı Ekim ayında ele alınacak konuların başında olacağı çok kuvvetli gözüküyor. Bu konuda bazı düzenlemeler kapıda olacağı benziyor. Çünkü yatırım yapmayı düşünenlerin önünde bir engel olarak karşılarına çıkan sicil sorununun çözülmesi de beklenmektedir. Ayrıca buna ek olarak bir çok insan yaz döneminde oluşan fırsatlardan yararlanamamıştı. Bu durum ekonomide yeni bir kan getirmek adına çözüleceğe benziyor.

Prim Ödeme Erteleme ve Borç Yapılandırma

Bu konuda konuşan Çalışma Bakanı Selçuk henüz prim ödemeleri ve borç yapılandırmalarıyla ilgili bir çalışma olduğunu bildirse de ilerleyen günlerde Maliye bakanlığıyla çalışma yürütebileceklerinin sinyallerini verdi. 

KYK Borçları

Üniversite eğitimi süresince Öğrenim Kredisi almış öğrencilerin borçları da MHP Mersin milletvekili Olcay Kılavuzun gündeme taşımasıyla mecliste ele alıcanak bir diğer husus.

Asgari Ücret

Ülkemizde bir çok insanı yakından ilgilendiren bir durum olan asgari ücret kazananlardan vergi alınmaması gündeme taşınması olası bir durum olarak gözükmekte. Bu durumun ne şekilde yön kazanacağı şimdiden merak konusu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT

Muhalefetin gündeme getirmesiyle beraber emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için önemli gelişmeler bizleri bekliyor. Bu konuda  başlıca soruların başında Emeklilikte yaş problemi çözüldüğü takdirde kimler erken emekli olacak ve kadın, erkek emeklilik tabloları nasıl bir şekil alacak ilerleyen günlerde gündeme taşınması muhtemel bir diğer konu.

Nafaka

Uzun süredir aslında gerek sosyal medya gerek geleneksel medyayı meşgul eden bir konu olan nafaka konusu da Ekim ayında ele alınıp görüşülmesi beklenen konular arasında kendine yer buldu. Yüzbinlerce boşanmış çifti etkiliyecek olan bu konunun nasıl sonuçlanacağı merak konusu şimdiden.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.