Milyonlarca Vatandaşa Kötü Haber! Elektriğe Yüzde 15 Zam Kapıda

Milyonlarca Vatandaşa Kötü Haber! Elektriğe Yüzde 15 Zam Kapıda

Yeni bir elektrik zammına hazırlanana EPDK'nın 1 Ekim’den geçerli olmak üzere yüzde 9 ile 15 arasında değişen bir oranda zam kararı çıkacağı iddia ediliyor. Elektrik dağıtım şirketlerinin en az yüzde 15 oranında zam talep ettiği, EPDK’nın elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 9 ile 10 arasında bir zam öngördüğü öğrenildi.

T24'den Edis Görgülü'nün haberine göre, elektrik dağıtım şirketleri, bankalara döviz üzerinden olan borçların birikmesi, kuraklık sebebiyle maliyetlerin iki katına çıkması ve piyasa takas fiyatı (PTF) ile Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek, geride bıraktığımız ay EPDK’dan yeni zam talebinde bulunmuştu.

EPDK TALEPLERİ HAKLI BULDU

Bu kapsamda yarın EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz başkanlığında toplanacak olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun en önemli gündem maddesi, elektrik dağıtım şirketlerinin zam talebi olacak. Toplantıda elektrik tarife dairesinden de bir temsilci hazır bulunacak. EPDK yetkililerinden alınan bilgiye göre, şirketlerin zam isteklerine ilişkin gerekçeler haklı bulunurken, elektrik tarife fiyatlarında belirli bir oranda artışa gidilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

ELEKTRİĞE İŞTE TALEP EDİLEN ZAM MİKTARI

Şirketlerin hem de 2022 yılı Ocak ayı içinde şimdiden yeni bir zammı daha gündemine aldığı, EPDK’nın yarınki toplantıda bu durumu da göz önünde bulundurarak zammın oranına karar vereceği ifade edildi. Elektrik dağıtım şirketlerinin en az yüzde 15 oranında zam talep ettiği, EPDK’nın elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 9 ile 10 arasında bir zam öngördüğü öğrenildi. Her üç ayda bir geçerli olacak biçimde elektrik fiyat tarifelerini güncelleyen EPDK, son olarak 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15 oranında zam yapmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.