TTB'den Bakan Fahrettin Koca'nın 'hasta sayısı' açıklamasına cevap

TTB'den Bakan Fahrettin Koca'nın 'hasta sayısı' açıklamasına cevap

Türk Tabipleri Birliği, Bakan Koca’nın “Hasta olarak semptomu olan kişilerden bahsediyoruz” sözlerine resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

Türk Tabipleri Birliği, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından bir kesiti paylaşarak “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıkladı. 6 aydır bunu söylüyorduk” ifadeleriyle tepki gösterdi.

TTB’nin hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler yer verildi:

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıkladı. 6 aydır bunu söylüyorduk.  Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız. #vakasayısıkaç”

NE OLMUŞTU

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Koronavirüs salgının son durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Koca, korona virüs (Covid-19) salgının seyrine ilişkin olarak yaptığı açıklamada "pozitif çıkan her kişinin hasta değil vaka olduğu" vurgusu yaparken günlük tabloda yalnızca semptom gösteren 'hasta'ların yer aldığını açıkladı.

"Vaka sayısının gizlendiği" eleştirilerine yanıt veren Koca, "Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Günlük verilen, daha doğrusu hasta sayısı sadece hastaneye yatan hasta sayısı değildir. Hasta olarak semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.