Cildin Yaşlanmasına Sebep Olan Besinler

Cildin Yaşlanmasına Sebep Olan Besinler

Uzmanlar, yeme ve içme yolu ile tükettiğimiz gıdaların cildimizi olumlu ve olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor. Tükettiğimiz gıdaların, cildimizin görünümünde en etken madde olduğunu biliyor muydunuz?

Uzmanlar, yeme ve içme yolu ile tükettiğimiz gıdaların cildimizi olumlu ve olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor. Tükettiğimiz gıdaların, cildimizin görünümünde en etken madde olduğunu biliyor muydunuz? Cildimiz, zararlı gıdaları tükettiğimizde, vaktinden önce yaşlanır ve sağlıksız bir cilde sahip oluruz. Günlük hayatın koşuşturmacasında, bir çok olumsuz duruma maruz kalan,en büyük organımız olan cildimiz, zamanla yıpranmaya başlar.

Cildimizin sağlığını korumak için tüm zararlı faktörlerden uzak durmamız gerekir, bunların en başında ise cilde  zararlı gıdalar gelmektedir. Vücudumuzda, kortizol seviyesi arttıkça, cildimizin de yaşlanma hızı da artmaktadır.

KAHVE KULLANIRKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜN!

Yüksek kortizol (stres hormonu) vücutta stresin artmasına ve stres kaynaklı cildimizin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır. Bu gıdaların en başında günde iki fincandan fazla olan kahve gelmektedir. 

Ayrıca kahve, vücudumuza diüretik etki göstermektedir, yani vücudumuzu susuz bırakmaktadır. Sıvı dengesi azalan vücutta cildimiz de susuz ve dolayısıyla nemsiz ve kuru bir şekil alacaktır. Cildimiz kuru ve nemsiz olduğunda çabuk kırışmaya başlanmakta ve erken yaşlanması kaçınılmaz olmaktadır.

NEDEN ŞEKER KULLANMAMALIYIZ ?

Cilt düşmanı gıdalar arasında ikinci sırayı ise şeker almaktadır. Cildimizin sağlık, parlıklık, elastikiyet, nemlilik oranını korumamız için, cildimizdeki şeker miktarını daima kontrol altında tutmak zorundayız. Şeker tüketmeyi çok sevsek de, şeker kan seviyemizde yükseldiğinde,  vücudumuzda bakterilerle savaşan antikor seviyemizi baskı altına alır, böylece vücüdumuz ve cildimizde bakterilere karşı daha açık hale gelir. Ayrıca kanda artan şeker miktarı bağışıklık sistemimizi de zayıflatır. Zayıf bir bağışıklık, sağlıksız bir beden ve dolayısıyla sağlıksız bir cilt demektir. Zayıflayan bağışıklığımızla, cildimizde lekelenme ve akneler artmaktadır.

Şeker cildimizin susuz kalmasına yol açmakta ve dolayısıyla kuru cilt sebebiyle çatlaklara ve kırışmaya açık hale gelmektedir. Bu  durumu engellemek için günlük kan seviyesindeki şekeri düşürmek ve asgari düzeyde olsa yeterli sıvı alımına hassasiyet göstermemiz gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.