Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Birçok kadın sahip olduğu karma cilt tipine nasıl bakım yapacağı konusunda tereddütler yaşayabilir. Siz de karma cilt tipini sahipseniz içeriğimize göz atın.

Karma ciltler, T bölgesi dediğimiz alın, burun ve çene üçlüsünün yağlı, yanak ve dudakların kuru bir yapıya sahip olduğu cilt tipidir. Karma cilt tipinin nedeni cilde uygun olmayan kozmetik ürünlerinin kullanımı olabileceği gibi genetik faktörlere de bağlı olabilir. Şimdi gelin hep birlikte bu cilt tipine nasıl bakım yapacağımıza bakalım.

Cildinizde Dengeyi Sağlayın

Karma cilt tiplerinde önemli olan yağlı T bölgesine uygun temizleyiciler ve kuru yanak ve dudaklarınıza uygun tonikler kullanmanızdır. Böylelikle iki bölge arasındaki dengeyi zamanla yakalamış olacaksınız. Temizleme işlemlerinden sonra mutlaka cilt tipinize uygun tonik kullanmalı ve cildinizi mutlaka nemlendirmelisiniz. Unutmayın, yağlı bölgelerin de neme ihtiyacı vardır.

Makyaj Öncesi Mutlaka Temizlenin!

Karma ciltlerde, T bölgesi yağlı olduğu için yaptığınız makyaj zamanla bu bölgelerde parlayacaktır. Bu görüntüyü engellemek için yapmanız gereken makyaj öncesi yağ giderici mendiller ile T bölgesini temizlemek. Böylece yaptığınız makyaj da cildinizde eşit ve mükemmel duracaktır.

Siyah Noktalardan Kurtulun

Yağlı T bölgesinde neredeyse her kadın siyah noktalardan şikayetçidir. Soyulabilir bir siyah maske ise siyah nokta problemlerinizi giderecektir. Kömür bazlı ve Salisilik Asit içeren bu maskeleri T bölgenize uygulamanız ve kurumasını bekledikten sonra yavaşça soymanız siyah noktalar için yeterli olacaktır.

Makyajınızı Mutlaka Temizleyin!

Makyaj temizleme işlemi bazı kadınların atladıkları ama mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Özellikle karma cilt tipine sahip olanlarda T bölgesi giderek yağlanabilir ve kuru bölgelerde kırışıklıklar meydana gelebilir. Bunu için iyi bir makyaj temizleyicisiyle cildi temizlemek oldukça önemlidir.

Güneş Kremini Unutmayın!

Özellikle yaz aylarında sıcak ve nemden T bölgesi gittikçe yağlanabilir güneşin etkileri ciltte hissedilebilir. Kuru bölgelerde ise güneş ışınları nedeniyle kırışıklılar meydana gelebilir. Bu nedenle karma ciltlere uygun bir güneş koruyucu özellikle yaz aylarında ve kış aylarında kullanılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.