Temel ihtiyaç destek kredisi için yeni açıklama... 5 bin liradan az geliri olan herkese ödendi

Temel ihtiyaç destek kredisi için yeni açıklama... 5 bin liradan az geliri olan herkese ödendi

Temel ihtiyaç destek kredisi için yeni açıklama... 5 bin liradan az geliri olan herkese ödeniyor! Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalar sonrasında temel ihtiyaç desteği ödemeleri için 5 bin liranın altında geliri olan vatandaşlara heyecanlandıran açıklama geldi.

Haizine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak son dönemlerde ekonomiye ve maddi desteklere dair yapmış olduğu açıklamalarla dikkat çekiyor. Pandemi döneminde yaşanan ekonomik tedirginlik pek çok vatandaşı derinden etkiledi. Özellikle geliri düşen, maddi sıkıntı yaşayan ve bu süreçte desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlar için kamu bankaları tarafından yardım kredisi verileceği açıklanmıştı.

Kamu bankaları tarafından yapılan açıklamanın ardından pek çok kişiyi heyecanlandıran ve mutlu eden haber verildi. Yapılan açıklama desteğe ihtiyaç duyan milyonlarca kişiyi mutlu etti.

5 Bin Liradan Az Maaş Alan Herkese Ödeme Yapılacak!

Temel ihtiyaç desteği kredisinin en büyük amacının, pandemi döneminde maddi sıkıntı yaşayan vatandaşların maddi açıdan desteklenmesi için verilmesi planlanıyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarda, ihtiyaç destek kredisinden faydalanmanın tek koşulunun 5 bin liranın altında geliri bulunan kişilerin alması olarak değerlendirildi.

Aynı hane içerisinde yaşayan vatandaşların toplam gelirinin 5 bin liranın altında olması gerekmektedir. Bu betimlemeye uyan herkes ihtiyaç desteği kredisini sorunsuz bir şekilde alabilir.

Kamu bankaları tarafından verilen kredi tutarları ise yapılan başvuruya, gelir durumuna ve çeşitli önceliklere göre 3 bin, 5 bin, 7 bin 500 ve 10 bin Türk lirasına kadar yapılmaktadır. Maliye Bakanı Berat Albayrak şimdiye kadar yapılan kredi ödemelerinin tutarının 47,5 milyar liraya kadar çıktığını ifade ederken, 8 milyon vatandaşa ödeme yapıldı.

İhtiyaç Destek Kredisi Alanlar Dikkat!

Geçtiğimiz bahar aylarında kamu bankaları tarafından sunulan temel ihtiyaç desteği kredisi alanların 6 ay ertelemeli olarak ödeme planından yararlandıkları belirlenmişti. Bu süreçte ilk kredi başvuruları 1 Nisan tarihinde başladı. Bu ay içerisinde başvuru yapıp ödemesini alam vatandaşların ödeme planlarına göre ilk taksitleri Ekim ayında başlayacaktı Ödeme planına bakıldığında;

  • Nisan ayı kredileri Ekim ayı içerisinde,
  • Mayıs ayı kredileri Kasım ayı içerisinde,
  • Haziran ayı kredileri ise Aralık ayı içerisinde ödenecektir.

Vatandaşlar ise salgının devam etmesi nedeniyle hala ekonomik bir sıkıntının yaşandığını ve ödemelerde yeni bir ertelemenin yapılabileceğini savunuyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.