Ziraat bankası, Vakıfbank, Halkbank temel ihtiyaç destek kredisi 2. faz uygulaması için yeni formül

Ziraat bankası, Vakıfbank, Halkbank temel ihtiyaç destek kredisi 2. faz uygulaması için yeni formül

Ziraat bankası, Vakıfbank, Halkbank Kamu bankalarının destek kredisinden yararlanamayan vatandaşların yaralarına merhem olmak için uygulanan temel ihtiyaç kredisi olanağından pek çok vatandaş yararlanamadı.

Kamu bankalarının destek kredisinden yararlanamayan vatandaşların yaralarına merhem olmak için uygulanan temel ihtiyaç kredisi olanağından pek çok vatandaş yararlanamadı. Bu durum pek çok gazetenin manşetinde haber olarak yer aldı. Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank temel ihtiyaç kredisinin ikinci fazını uygulamaya koyacak mı merakla bekleniyor. İşte, temel ihtiyaç kredisi kullanamayanlar için beklenen açıklama geldi…

Aydın Ağaoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı. Kamu bankaları tarafından verilen dörtlü kredi paketini bazı vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamadığına değindi ve hala vatandaşların kredi onayı beklediğini belirtti. Ciddi manada geçim sıkıntısı çeken vatandaşın 4 milyona yakın olanı bireysel temel ihtiyaç kredisi kullanamadı ve tatil kredisi yerine bekleyen tüm vatandaşlar 2. faz başvuru yapma imkanı sağlanmasının uygun olacağını belirtti. Salgın sebebiyle dünya ve Türkiye standartlarında büyük bir değişim meydana geldi. Durumdan etkilenen vatandaşlar kamu bankaları tarafından düşük faiz oranı ile 6 ay ertelemeli kredilere başvurdum. 10.000 TL temel ihtiyaç kredisi bazı vatandaşların derdine çözüm oluştururken bazı vatandaşlar bankadan gelecek sonucu hala beklemeye devam ediyorlar.

Başvuruların Yalnızca 4 Milyonuna Dönüş Gerçekleşti!

Temel ihtiyaç kredisi başvurusunu 7.5 milyon vatandaş gerçekleştirdi. Ancak 4 milyon kadar vatandaşa geri dönüş sağlandı. Ağaoğlu konuya ilişkin verilen sözlerin tutulması gerektiğine değindi ve yapılan açıklamalarla pek çok kişinin sicil bozukluğu ya da kara listede olması sebebiyle krediden mahrum kaldığını dile getirdi. 7.5 milyon vatandaşın kredi başvurusu yaptığını ancak 4 milyon kişinin bu kredilerden yararlanabildiğini söyledi. Diğer vatandaşlar için 2. faz başvuru uygulanması gerekiyor dedi.

Kamu Bankalarından Temel İhtiyaç Kredisini Kullanamayanlar İçin Yeni Formül!

Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik istikrar kalkanı paketi yürürlüğe girdi. Temel ihtiyaç kredisi desteği de bu pakette yer alıyor. Pek çok vatandaş başvurusunu gerçekleştirmiş ve kredi alanlar rahatlama sağlamıştı. Ancak bir kısım başvuran hala umutla beklemeye devam ediyor. Peki, vatandaşların sorununu kim çözecek ve kredi verilmeyen vatandaşlar yeniden başvuru gerçekleştirebilecek mi? İşte tüm detaylar...

Dünyada ve ülkemizde yaşanan salgın hastalık nedeniyle ekonomik olarak büyük bir tahribat meydana geldi. Normalleşme sürecine girdiğimiz Haziran ayı itibariyle ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında kamu bankaları aracıyla vatandaşlara büyük bir rahatlık sağlayacak krediler devreye sokuldu. 7.5 milyon vatandaş temel ihtiyaç kredisi desteği için başvuru oluştururken yalnızca 4 milyon vatandaş bu destekten yararlanabildi. Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halk Bankası'na başvuru yapan vatandaşlar kredisini sorunsuz alırken bazı vatandaşların temel ihtiyaç kredisi başvurusunu yaptığı halde yararlanamadı. Bu durumda pek çok kişi ikinci faz başvuruların başlayıp başlamayacağını merak ediyor. Mevcut kamu bankalarına 36 ay vade ve 6 ay geri ödemesiz dönem ile 0.49 faizle 10 bin TL'ye kadar kredi kullandırıldı. Bunu kullanamayan vatandaşların beklentileri hala sürüyor ve pek çok vatandaş kredi desteği neden alamadığını merak ediyor.

Kamu Denetçiliği Kurumu Şikayetleri İnceliyor

Temel ihtiyaç kredisi başvurusu yaptığı halde hiçbir sebep olmadan cevap alamayan vatandaşlar ya da reddedilenler direkt olarak şikayette bulunabilecekleri resmi bir kurum ve kuruluş bulamıyor. Ancak Türkiye'de büyük bir görev üstlenen Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaşlara bu konuda yardımcı oluyor. Özellikle internet üzerinden bu kredi desteği ile alakalı şikayetini bildiren vatandaşlar şikayetlerin çözümüne yönelik ciddi adımlarla karşı karşıya kalıyor. Vatandaşlara bu başvuru sayesinde olumlu ya da olumsuz dönüş geliyor.

İnceleme Sonrası Olumlu Cevap

Kamu bankaları Kamu Denetçiliği Kurumu’nun dikkate alıyor ve temel ihtiyaç kredisi desteğine başvuran vatandaşların kredi başvurularını yeniden değerlendirip banka tarafından olumlu cevap verilmesini sağlıyorlar. Böylece vatandaşlar bunalımdayken rahat bir nefes alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.