Coronavirüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak? Umutlandıran Açıklama Geldi!

Coronavirüs Aşısı Ne Zaman Çıkacak? Umutlandıran Açıklama Geldi!

Coronavirüs aşısı bulundu mu? Coronavirüs çalışmaları ne durumda? aşısı ne zaman bulunacak? gibi sorular merak konusu olmaya devam ederken Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Taşkınoğlu konuyla ilgili umut verici açıklamalarda bulundu. Aşının 2021 yılının bahar aylarında kullanıma hazır olabileceğini söyleyen Dr. Taşkınoğlu önemli noktalara temas etti.

“Önce Faz-3 çalışması bitirilsin ki aşı diyebilelim. Önümüzdeki yılın Mart-Haziran arası döneminde hazırlanabilir, şahsen buna ihtimal veriyorum. Faz-3 çalışmaları en az 6 ay devam ettirilecek, sonuçları toplanıp deneyler yapılacak.” Diyen Dr. Tutku Taşkınoğlu Coronavirüs aşısıyla ilgili dikkat çekici tespitlerde bulundu.

‘GELİŞMELER ÜMİT VERİCİ’

“Şimdiye kadar gerçekleştirilen Faz-1 ve Faz-2 çalışmaları oldukça başarılı. Bu bizi çok sevindiriyor. Dünya genelinde aşıyla ilgilenen 100’den fazla kurum var, Türkiye’de de 8 kurum bu doğrultuda faaliyetler yürütüyor. Faz-3’te aşının koruduğu ilan edilecek diye umuyoruz.” Diye konuşan Dr. Tutku Taşkınoğlu; “Aşı ne zaman bulunacak? Bunun hakkında şu an bir şey söyleyemeyiz. Daha en azından 6 ay beklememiz gerekiyor. Aşı çalışmalarını yürütenlerin söylediği şey de bu.” Dedi.

‘T HÜCRELERİ BÜYÜK ÖNEME SAHİP’

Coronavirüsün T hücreleri üzerinden de geliştirdiğini kaydeden Dr. Tutku Taşkınoğlu şunları söyledi:

“Şayet biz, bu virüsle T hücreleri üstünden mücadele ediyorsak B hücrelerinin meydana getirdiği antikorların faydası olmayabilir. O yüzden konuyla ilgili daha net verilere ulaşılması, daha kesin sonuçlar elde edilmesi lazım. T hücreleri virüsün bulaşmış olduğu hücreyi öldürüyor, işlevini yapamaz hale getiriyor. Ya da B hücrelrei üzerinden oluşmuş antikoru aktifleştirir. Bugüne kadar yapılmış olan çalışmalarda bazı hastaların virüsü T hücreleri üzerinden yendiği kesinleşti. Virüs hücreye girdiğinde bu virüsü durduran T hücrelerinden bahsediyorum. Virüs daha hücreye girmeden antikor oluşturup durduran T hücrelerinin de %75 oranında olduğunu biliyoruz. T hücreleri, üzerinde çalışma yapılması zor hücreler. Bu verilerin geniş çaplı çalışmalarla tamamlanması gerekiyor. Yani umutluyuz ancak şu an kesin bir şey söylememiz imkansız. 2021 yılının bahar ayında hazırlanmış olabilir.” Dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.