Coronavirüsten Sonra İkinci Tehlike: Bunya Virüsü!

Coronavirüsten Sonra İkinci Tehlike: Bunya Virüsü!

Çin’de Coronavirüs’ün ardından kısa bir süre önce de Bunya virüsü gündeme geldi. İlk defa 2010 itibbariyle Tayvan'da keşfedilen Bunya virüsü akıllarda soru işaretlerine neden oldu. Peki Bunya virüsü bulaşıcı mıdır? Bunya virüsü nasıl bulaşır? Bunya virüsü öldürür mü?

Çin’den yayılan Coronavirüs dünyanın her yerinde hüküm sürmeye devam ederken bu kez de ülke hastalığıyla sarsıldı. Çin'in Jiangsu eyaletinde Bunyavirüse yakalanan kişi sayısı 37'yi bulurken Anhui eyaletinde ise bu virüsün bulaştığı kişi sayısı 20’nin üzerinde. 7 kişi hastanede yaşamını yitirirken Çin Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Peki Bunya virüs nedir? İnsandan insana geçer mi?

Bunyavirüs İnsandan İnsana Bulaşıyor

Bunyavirüsün insandan insana bulaşabileceği ve ölüm oranının yüzde 10 olduğu öğrenildi. Bilim insanlarının ifadesine göre SFTS'nin (Trombositopeni Sendromu'nun) kuluçka süresi 1 hafta ile 2 hafta arasında. Bunyavirüs belirtileri ise halsizlik, ateş, karın ağrısı, bulantı ve iştah kapanması şeklinde sıralanıyor.

Bunyavirales, RNA virüs zincirinin bir halkası olarak nitelendiriliyor. Ellioviricetes sınıfına mensup tek düzen olduğu belirtiliyor. Daha önceleri Bunyaviridae virüs ailesi diye bilinse de Bunyavirüs ismi Bunyamwera’dan gelmektedir. Bunyamwera, Bunyamwera orthobunyavirus türünün keşfedilen ilk örneğidir.

Bunya Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Bunyavirüslerin büyük bir bölümü vektörel olduğu için Arenavirüsler ve hantavirüsler dışında, Bunyavirales düzeninde yer alan bütün virüsler eklembacaklılar (kene, sivrisinek ya da sandfly) aracılığıyla bulaşır. Hantavirüslerin bulaşma yolu geyik faresi dışkısıyla temastır. Enfeksiyon insidansı vektör aktivitesiyle yakın ilişkisi vardır. örneğin sivrisineklerden kaynaklanan virüslerle yaz mevsiminde daha fazla karşılaşılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.