Gizli Koronavirüse Dikkat! Gizli Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Gizli Koronavirüse Dikkat! Gizli Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Covid-19 salgını artarak devam ediyor. Koronavirüs nasıl belirti verir, Koronavirüs nasıl anlaşılır soruları sorulmaya devam ederken Koronavirüsün belirti göstermeden de bulaşabileceği öğrendildi. Peki gizli Covid19 nedir? Gizli Koronavirüs nasıl bulaşır? Tüm merak edilenler haberimizde!

Gizli Koronavirüs bulaşır mı? Belirti vermeyen Koronavirüs nasıl anlaşılır? soruları herkesin kafasını karıştırıyor. Herhangi bir belirti göstermediği halde virüse yakalanan hastaların oldukça fazla olması, endişeyi daha da artırıyor. Güney Kore bilim insanlarının yaptığı araştırma gizli ile ilgili çarpıcı gerçekleri gözler önüne serdi. Peki gizli Koronavirüs olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? İşte gizli Korona tehlikesine dair merak edilenler…

Koronavirüs Belirti Vermeden Bulaşır mı?

Güney Koreli bilim insanlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre Koronavirüsün belirti gösterdiği kişilerle belirti göstermediği kişilerin virüsü bulaştırma potansiyeli aynı. Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarının ifadesi, belirti göstermeyen kişilerin de karantinaya alınması yönünde.

Güney Kore’li bilim insanları, Koronavirüse yakalanmasına rağmen kendisinde herhangi bir belirti olmayan insanların da belirti görülen diğer hastalar kadar viral yüke sahip olduğunu ifade etti. Diğer taraftan belirtilerle karşılaşmayan hastaların boğazlarında ve burunlarında da SARS-CoV-2 virüsü olduğu tespit edildi. “Belirti göstermeyenlerin hastalığı yayma ihtimali, belirti gösterenlerle eşit.” Diyen Güney Kore’li bilim insanları bu kişilerin de karantinaya alınmasının bir zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Belirti Olmaması Bir Şey İfade Etmiyor

Güney Kore’de bulunan Soonchunhyang Üniversitesi Seul Hastanesi’nin yaptığı açıklamada, kendisinde hiçbir bulguya rastlanmayan kişilerin de edilmesi gerektiği ifade edildi. “Bulaşma riskinin en aza indirilmesi için izolasyon şart.” Diyen Güney Kore’li araştırmacılar, “Belirti olmaması tehlikenin de olmadığı anlamına gelmiyor.” Uyarısında bulundu.

Koronavirüs Nasıl Belirti Verir?

Covid-19 belirtileri içerisinde nefes darlığının, ateş ve öksürüğün daha yaygın olduğunu kaydeden bilim insanları tat ve koku kaybının da bu belirtilere eşlik ettiğini söyledi. JAMA Internal Medicine tarafından yayınlanan araştırmada enfekte olan 303 hastanın incelendiği aktarıldı. Araştırmaya göre karantinaya alınan hastaların 63,7’si izolasyon sürecinde zaten belirti gösterirken, belirti görülmeyen 21 hastada ise karantinaya girdikten sonra semptomlar görülmeye başlandı. Araştırmayı yürüten bilim insanları belirti görülen ve görülmeyen hastalardaki Ct (viral yükü ifade eden denge eşiği) ve viral RNA oranlarında ciddi bir farklılık olmadığını ortaya koydu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.