Koronada izolasyon nasıl olur ?

Koronada izolasyon nasıl olur ?

Covid-19 sürecince bahsedilen izolasyon nasıl yapılır? Koronavirüse yakalanan kişi kendini toplumdan nasıl izole etmelidir. Karantina nasıl olmalıdır ?

Koronavirüse yakalanan kişinin kendisini izolasyonu; Covid-19 belirtileri görülen kişilerce, aile bireyleri de dahil olmakla birlikte toplumdaki başka şahıslara bulaşmaktırmaktan sakınmak amacıyla alınan mühim bir tedbirdir.

Koronada Karantina Nasıl Olmalı ?

Koronavirüse yakalanan şahsın kendisini izolasyonuvucüt ısısının yükselmesi, öksürük ve harici diğer koronavirüs belirtilerini görmesi durumunda, hasta kişinin kendi evinde kaldığı, iş, okul, her ne sebep olursa olsun, toplumdaki diğer insanlarla karşı karşıya gelip temas etmediği zaman zarfıdır.

Kişi bunu kendisi veya sağlık biriminin istemesiyle yapabilir. Ayrıca koronavirüsün yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız ve ateş yükselme belirtisi mevcutsa , bu belirtiyi hafife almamanız gerekmektedir. En yakın sağlık biriminden yardım talep ediniz. Sağlık kuruluşuna vardığınızda  maskenizi takın, başka kişilerden en az 1 metre mesafe ileride durun ve ellerinizle yüzeylere temas etmeyin. Eğer koronovirüs taşıyıcı, bir çocuksa, çocuğa bu önerilere uymasına yardımda bulunun.

Unutulmamalıdır ki, kişi evde tek başına kendi kendine karantina uyguluyorsa, bunun nedeni hasta olması ama ağır hasta olmamasıdır. Şayet durumunda her hangi bir ağırlaşma olursa, tıbbi yardımı almakta gecikmemelidir.

  • Dar olmayan ferah, iyi bir şekilde havalandırılan oda olmalıdır
  • El hijyeni ve tuvalet olanağı olmalıdır
  • Tek oda mümkün değilse, odadaki yatak aralıklarının arasındaki mesafe 1 metre olmalıdır
  • Aile bireyleri dahi olsa en az 1 metre uzakta durmalıdır
  • Semptomlarımızı günlük güncelleyin
  • Semptomlarınızı günlük gözlemleyin
  • Kendinizi iyileşmiş zinde hissetseniz dahi 14 gün izole etmelisiniz
  • Solunum güçlüğü çekiyorsanız, acil bir şekilde sağlık yardımı ile iletişime geçmelisiniz,mümkünse gitmeden önce arayıp durumunuzu bildirin böylece en uygun hastaneye yönlendirilmiş ve vakit kaybetmemiş olursunuz.
  • Yakınlarınızla telefonla veya çevrimiçi şekilde diyalog halinde kalarak evde spor yaparak neşenizi ve sağlığınızı koruyabilirsiniz

Karantina ve İzolasyon Farkı Nedir?

Karantina, faaliyetleri kısıtlamak veya şahısların hasta olmayanlarını, koronavirüse yakalanmış kişilerden ayrı alanda tutmaktır.Gaye, şahısların sadece belirti geliştirdiği sırada virüsün yayılmasını engellemektir. İzolasyon ise , koronavirüs belirtileri görülen  ve hastalığın yayılmasını engellemek için bulaşıcı olabilecek insanları ayırmak manasına gelir  Sosyal mesafe, fiziksel olarak uzak olmak demektir. En az 1 metre mesafede durmanız önerilir. Dünya Sağlık Örgütü bu mesafenin sağlanmasını önermektedir. bu önlem Covid-19'a yakalanmayan kişilerin dahi uyması gereken bir önlemdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.