Koronanın Kimden Bulaşacağını Nasıl Biliriz ?

Koronanın Kimden Bulaşacağını Nasıl Biliriz ?

Koronadan çevremizdeki insanlardan kimlerin enfekte olduğunu bilmiyorsak kendimizi ve sevdiklerimizi nasıl koruruz ? Bunun en başlıca yöntemi her türlü hijyen tedbirini aksatmamaktır.

Önceliğimiz her daim ellerimizi temiz tutmak ve kişisel mesafeyi sağlayarak da solunum hijyenine dikkat etmek olmalıdır. Bu sayede kendimizi ve çevremizdekileri korumuş oluruz.

İmkanı dahilindeki her durumda aramıza şahıslarla en az bir metrelik mesafe bırakmalıyız. Bu durum özellikle hapşıran ve öksüren kişilerden bulaşabilecek virüslerden, bizim korunmamızı sağlar. Genellikle enfekte olan kişiler, bu hastalığın semptomlarını hastalığın başında göstermemektedir, kimi hastalık taşıyıcı kişilerde ise hiç bir belirti gözlemlenmemektedir. Bu sebeple Covid-19 bulunan toplumlarda sosyal mesafeye azami ölçüde dikkat edilmelidir.

Koronavirüs olan biri ile yakın temasta bulunursak ne yapmamız gerekmektedir ?

Koronavirüslü kişi ile yakın temasta bulunduysanız veya sosyal mesafeyi sağlamadıysanız enfekte olmuş olma ihtimaliniz yüksektir.

Sosyal mesafeyi korumamak, yakın temasta bulunmak, Covid-19 taşıyıcı biri ile aranıza 1 metreden daha az mesafe koymuş oldunuz demektir. Böyle bir durum yaşadığınızda evde kalmak belirli bir süre izalosyonu sağlamak en güzelidir.

Bu durumdan ayrı vücudunuzda ateş yükselmesi gibi belirtiler varsa sadece izalosyon yeterli olmaz ve acil tıbbı yardıma başvurmanız gerekmektedir. Sağlık görevlileri geldiğinde ve sağlık kuruluşuna vardığınızda maskenizi çıkarmamanız ve çevrenizdeki insanlarla aranıza 1 metrelik sosyal mesafe koymanız gerekmektedir.  Şayet koronavirüse yakalanan küçük bir çocuksa bu tedbirleri kendisine öğretip uygulaması sağlanmalıdır.

  • Covid-19 olduysanız ve çok hafif belirtiler gösteriyor olsanız dahi kendinizi izole ediniz.
  • Covid-19 olmadığınızı düşünüyorsanız fakat hafif belirtiler benzeşiyorsa kendinizi yine de de izole ediniz.
  • Koronavirüs belirtileri bulunmuyorsa fakat enfekte bir şahısla yakın mesafede bulunduysanız, 14 gün dönemince kendi kendinizi izole ile karantina altına almalısınız.
  • Yalnızca hafif belirtiler gösterdiğinizde, hastalığın erken merhalesinde başkalarına bulaştırma ihtimaliniz çok daha fazladır ve bu sebeple erken kendi kendine izolasyon hayati önem taşımaktadır.   

 Tedbir amaçlı olarak belirtiler son bulduktan sonra 14 gün süresince, kesinlikle koronavirüslü olarak, kendi kendinize izolasyonu uyguladıysanız dahi insanların iyileştikten sonraki süre boyunca, ne kadar bulaşıcılık özelliğini taşıdığı henüz net bir şekilde bilinmemektedir ve bunu unutmayınız. Kendi kendine karantina hususunda bildirilen ulusal güvenlik önlemlerine mutlaka uyunuz. Bu tavsiyeler Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildirilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.