Koronavirüs nasıl yayılır..! Covid-19 semptomları neler?

Koronavirüs nasıl yayılır..! Covid-19 semptomları neler?

Bu konuya dair araştırmalarına, DSÖ, Koronavirüsün yaygınlaşma koşullarını araştırmaya, değerlendirmeye, yenilenmiş bulguları paylaşmaya devam ediyor.

Virüsü taşıyan kişiler, diğer insanlara Koronavirüsü bulaştırabilir. Bu  hastalığın başlıca bulaşma yolu, burun veya ağızdan minik damlacıklar aracılığıyla insandan insana aktarılır ve COVID-19'lu bir insan öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda etrafına yayılır. Etrafa yayılan damlacıklar genellikle ağırdır, çok uzağa erişmezler ve çabucak yere düşerler. Hastalık bulaşmamış insanlar, koronavirüs bulaşmış bir kişiden bu damlacıkları solurlarsa COVID-19'u kendilerine bulaştırabilirler... Bu sebeple, başka insanlardan minimum 1 metre uzaklıkta durmak önemlidir. Bu yayılan damlacıklar insanın çevresindeki, kapı kolu ve tırabzan, masa benzeri nesnelere ve yüzeylere bulaşabilir. Bu hastalığa yakalanmamak için,insanlar etraflarındaki nesnelere veya yüzeylere temas ettikten sonra burunlarına, gözlerine veya ağızlarına dokunarak enfeksiyonu kapabilirler. Bu sebeple ellerinizi belirli aralıklarla  sabun ve suyla yıkamak veya alkol içerikli el solisyonları ile arındırmak gerekmektedir.

Koronavirüs belirtisi taşımayan kişilerden Covid-19 bulaşabilir mi ?

Koronavirüs esas olarak öksüren ,ateş veya yorgunluk benzeri başka belirtileri olan bir kişi tarafından etrafa yayılan ve  solunan damlacıklar vasıtasıyla yayılır. COVID-19'lu çoğu şahıs ,sadece  hafif belirtileri yaşar. Bu, özellikle Covid-19'u başlangıç  aşamalarında böyledir. Çok hafif öksürüğü olan ve kendisini hasta görmeyen bir çok kişiden COVID-19'un bulaşması mümkündür.

Bazen açıklanan raporlarda, hiçbir belirtisi  olmayan şahısların, koronavirüsü yayabileceğini göstermiştir. Ne kadar yoğunlukta olduğu henüz bilinmiyor. DSÖ, bu husula ilgili süren  araştırmaları değerlendiriyor ve güncellenmiş verileri paylaşmaya devam edecektir.

Nereden ve kimden bulaştığını bilmiyorsak kendimizi nasıl koruyabilirz !

Ellerimizi daima temiz tutmak ve solunum hijyeni sağlamak her daim  mühimdir ve çevremizdekileri ve kendimizi koronavirüsten korumanın en iyi yoludur.

Her zaman imkan varsa ,bizimle başkaları arasında en az 1 metrelik bir aralık bırakmalıyız. En mühimi de öksüren veya hapşıran kişinin  etrafındaysanız mesafe çok önemlidir. Kendisine covid-19 bulaşmış kişiler henüz belirti  göstermeyebileceğinden veya semptomları hafif olabileceğinden, COVID-19'un bulaştığı bir alandaysanız herkesle fiziksel  mesafeyi korumak  en önemli tedbirdir !

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerinizi duyurabilmek için yorum yapmayı ihmal etmeyin. Dikkat çeken yorumları sizlerin sesinizi duyurmak için haberleştiriyoruz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.